SANATTANTİYATRO

‘Ev Yapımı’, ‘Tarihi Sahne’de Galasını Yaptı.

“Ev Yapımı” oyununun galası yapıldı. Mask-Kara Tiyatrosu ve Komşuda Tiyatro işbirliğinde hazırlanan “Ev Yapımı” adlı oyun farklı bir galaya imza attı.

Aksaray‘da Mask-Kara Tiyatrosu‘nun yeniden can verdiği tarihi tiyatro sahnesinde oyunun gala gösterimi yapıldı. Tiyatro sahnelerinin belli merkezlerde toplandığı ortamda, Aksaray’da tiyatro tarihi açısından önemli olan mekânda Mask-Kara Tiyatro varlığını sürdürüyor, sanatı ve tiyatroyu yaşatmaya devam ediyor. Gala gösteriminin özellikle bu sahnede yapılması, tiyatronun tarihi mekânına dikkat çekmek içindi.

Mask-Kara Tiyatrosu’nun, sıcak ortamında ve tiyatro için özel tasarlanan sahnesinde seyirci kendini oyunun içinde hissediyor. Oyun sonrası yapılan sürpriz ile tiyatronun bulunduğu sokağa  ikram masaları kuruldu. Alışılmışın dışında gala programlarından farklı çok samimi ortam yaratıldı.

Gala programına Suna Keskin, Nedim Saban, Ünal Silver katılan sanatçılardı.

OYUNUN KONUSU

“Ev Yapımı?” adlı oyun, kadınların  tüm çaresizliğine karşın, yine de çareyi kendinde buluşunu, çıkış yolunun her zaman var olabileceğini bize gösteren bir eylemlilik hali olarak  karşımıza çıkmaktadır.

Oyunun yazarı, Şenay Tanrıvermiş, hüzünle mutluluğu yan yana getirmiş ve bir o kadar da eğlenceli karakterler yaratmış. Oyunda kahkahalar sizi alıp götürürken diğer yandan da bu toplumsal mesele üzerinde düşündürdüğünü fark edeceksiniz. Çok gülüp çok eğleneceksiniz. Tabii bir o kadar da hüzünleneceksiniz. Oyunumuzun varlık biçimi sizi başka diyarlara alıp götürecek.

Ev Yapımı? Hiçbir şey yapma gereği duymazken bile, içinde duyumsadığı küçük çığlığı ve, bastıramadığı isyanını eyleme dökmek üzere evde toplanıp harekete geçen üç kadının hikayesi.

Üç rezidans kadını; acılı annelerin feryatları ve bitmek bilmez kadın cinayetlerine karşı tepkilerini isyana dönüştürüp protesto etmeye karar verirler ve bu amaçlarını gerçekleştirmek üzere ev yapımı modelinde eylem yapmak üzere toplanırlar.  Korku, panik ve acı halleri eğlenceli başlayan, gerçekle yüzleştikleri an acıya dönüşen günümüz insanının trajedisini anlatılmaktadır aslında oyunda.

OYUNUN KÜNYESİ

Oyuncular: Ebru Üstüntaş, Makbule Meyzinoğlu,  Hülya Karakaş, Ayşenur Nuhoğlu, Mert İşcan

Yazan: Şenay Tanrıvermiş, Yönetmen: Hülya Karakaş, Müzik: Kaan Nuhoğlu, Koreografi: Ziver Armağan Açıl, Dekor-Kostüm Tasarımı: Filiz Tarlabaşı, Efekt Tasarımı: Nesin Çoşkuner, Yönetmen Yardımcısı: Eylül Başoğlu – Rojda Karakuş, Oyun Fotoğrafları: Murat Çerkeşoğlu, Afiş Tasarım: Damla Nur Kınık, Genel Sanat Yönetmeni: Nurhan Uslu

Gelecek Program;

14/10/2018 Saat 19:00 KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

20/10/2018 Saat 20:30 Şükran Güngör-Yıldız Kenter Kültür Merkezi

21/10/2018 Saat 20:30 Kültür Merkezi – Nazilli

22/10/2018 Saat 20:30 Milas Toplantı ve Düğün Salonu

23/10/2018 Saat 20:30 Heredot Kültür Merkezi –  Bodrum

Haber- Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu