KİTAP

#EVDE KAL GÜNLERİNDE İYİ YAZARLARDAN İYİ GELECEK SÖZLER

Koronavirus salgını ile evde kalmaya iyice alıştığımız ya da alışmaya çalıştığımız bugünlerden sonraki sürece de iyi hazırlanmak adına bazı şeyleri gözden geçirmemizi sağlayacak usta yazarların cümlelerini sizler için derledik.

“Bazen düşünüyorum, ne garip mahluklarız? Hepimiz ömrümüzün kısalığından şikayet ederiz; fakat gün denen şeyi bir an evvel ve farkına varmadan harcamak için neler yapmayız?”
– Ahmet Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü

“Koşullar bizim üzerimizde ağırlık oluşturuyor, bizi devrimcileştiriyorlar. Bizi isyana yönelten şeye uyum sağlamayız.”
– Pyotr Kropotkin, Anarşist Ahlak

“Senin bu kadar mutlu olmana ancak senden bir şey almaya hazırlandıkları zaman izin verirler.”
– Khaled Hosseini, Uçurtma Avcısı

“İnsan sevilmekten çok anlaşılmayı istiyordu belki de..”
– George Orwell, 1984

“Birlikte geçirilen bir felaket kadar insanları birbirine bağlayan hiçbir şey yoktur.”
– Ivo Andric, Drina Köprüsü

“Bir kişiliği mahvetmek istiyorsan tek yapacağın iş, onu düzeltmeye çalışmaktır.”
– Oscar Wilde, Dorian Gray’in Portresi

“Yatağımın karşısında bir pencere var. Odanın duvarları bomboş. Nasıl yaşadım on yıl bu evde? Bir gün duvara bir resim asmak gelmedi mi içimden? Ben ne yaptım? Kimse de uyarmadı beni. İşte sonunda anlamsız biri oldum. İşte sonum geldi. Kötü bir resim asarım korkusuyla hiç resim asmadım; kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım.”
– Oğuz Atay, Tutanamayanlar

“Biz aslında insanları sevmeyiz. Sevdiğimiz, bir insan hakkında oluşturduğumuz fikirdir. Kısacası kendi uydurduğumuz bir kavramı ve sonuç olarak kendimizi sevmekteyizdir.”
– Fernando Pessoa, Huzursuzluğun Kitabı

“Hayatta hiçbir zaman kafamızdaki kadar harikulade şeyler olmayacağını henüz idrak etmemiştim.”
– Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna

“Bir adam tanıdım. Kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. Her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile.. ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. Canı sıkılıyordu, hepsi bu. İnsanların çoğu gibi canı sıkılıyordu.”
– Albert Camus, Düşüş

“Kolomb Amerika’yı bulduğunda mutlu olmadı, ararken mutluydu”
– Dostoyevski, Budala

“Hayatın en güzel tarafı da buydu; her şey olabilirdi, her ne kadar olasılıksız olursa olsun olabilirdi…”
– Adam Fawer, Olasılıksız

“Her insan kendisi olması karşılığında topluma bir bedel öder. Az ya da çok ama mutlaka bir bedel… Kimse bedelsiz kendi olamaz. bu bedel çoğu kez yalnızlıktır.”
– Murathan Mungan, Yüksek Topuklar

“Tanrım, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver.”
– Marlo Morgan, Bir Çift Yürek

“Özgürlüğün, insanın canının istediğini yapması demek olduğuna asla inanmadım. Özgürlük daha çok, yapmak istemediğini yapmamaktır.”
– Jean-Jacques Rousseau, Yalnız Gezenin Düşleri

“Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.”
– Stefan Zweig, Olağanüstü Bir Gece

“İnsan bir et parçası olarak geldiği şu dünyadan mezarlık gübresi olarak mı gidecek? Bütün sevinçler ve üzüntüler birer abartı mıydı? Hiç manevra kabiliyeti yok mudur insanın? Şu morgda yatan zavallı mesela. doğmayı o seçmemişti. ölmeyi de istemedi. İteklenerek girdi bir kapıdan, kıçına bir tekme yiyerek bir başka kapıdan dışarı çıktı şimdi. iki kapı arasında geçen zaman onun eseri olabilir mi? Başını ve sonunu seçmediği yaşamını farklı ve özel yapabilecek ne kaldı geriye? Rolex marka saati mi? Kokmuş çoraplarını bile çıkardılar. Ölüm ne acayip ülke, yolcuların kredi kartları ve iç çamaşırları gümrüğe takılıyor.”
– Jean-Paul Sartre, Varlık ve Hiçlik

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı