ETKİNLİKLERSERGİ

Gamze Yalçın, ‘I Believe In Spring’ İle Dünyevi Bir Bahar Sunuyor

Büyükdere35, Gamze Yalçın’ın ‘‘I believe in spring’’ isimli ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Gamze Yalçın, “I believe in spring” sergisi ile dünyevi bir baharı izleyiciyle buluşturuyor. Yalçın’ın gezgin bir ruh ile ürettiği, misafir sanatçı programlarında keşfettiği çeşitli ülkeler ve kültürleri resimlerin ana konusu olarak izleyici karşısına çıkıyor. Minimal bir kurgu olarak izlenen doğa ve mimari ilişkisi, insanın olmadığı bir dünyanın soyutlama bir görsel izlencesi olarak izleniyor. Çoğunlukla doğanın, nadiren mimarinin soyutlandığı, formal ve lekesel bir imge şöleni olarak izlediğimiz resimler ve çizimler alegori dolu bir izlenimin izlerine dönüşüyor.

Yalçın’ın kamusal alan duvar boyamaları; yanında tuval, kağıt ve kumaş gibi deneysel ve alternatif yöntemler ile kurguladığı resimleri doğanın şiirsel bir yorumu olarak irdeleniyor. Kullandığı renk paleti doğadaki pastel renklerin pastoral bir izlencesi ile şeffaf ve geçirgen bir cümbüşe dönüşüyor. Bahar ve yaz arasında sıcak ve içten bir gülümsemeyi hissettirecek, ılık bahar ve sıcak yaz günlerinin parlak ışıkları olarak karşımıza çıkacak bu resimler
doğa, mimari ve ütopya olarak söz edebileceğimiz dünyanın cennetini resimlerde bize sunuyor. Yalçın’ın dünya keşfi ve doğa yorumları arasında dağların rengi, denizlerin dalgası,nyaprakların hışırtısı yeni bir anlatı, armoni dolu bir görsellik olarak karşımıza çıkıyor. Tuval ve kağıt üzerindeki doğa, kumaş üzerindeki akışkan renkler doğanın anlık görünmeyen, kestirileyemeyecek tonlarını sunuyor. İzleyiciyi kışın karanlığından baharın hafif kokularına, yazın meltem esintilerine sürüklüyor. “I believe in spring” ironik bir temsil ile insanlığın yaşadığı karanlığı aydınlatan, ‘’her gecenin sabahı vardır’’ sözünün bir hicvi ile bütünleşiyor. Rengarenk tonlar, geçirgen ışıklar ve katmanlı soyutlama doğa resimleri arasında Yalçın, dünyanın çeşitli kültürlerini, egzotik doğasını, nice görünmeyen tüm güzelliklerini büyük bir bahar daveti olarak izleyici ile paylaşıyor.
-Melike Bayık

Melike Bayık‘ın küratöryel danışmanlığında gerçekleşecek Gamze Yalçın‘ın”I believe in spring” isimli ilk kişisel sergisi 27 Nisan – 27 Mayıs tarihleri arasında Büyükdere35’te izlenebilir.

Açılış
27.04.2023
16.00 – 22.00

Büyükdere35

Firuzağa Mah. Boğazkesen Cad. No: 76/B
Tophane – Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu