SANATTAN

‘Gelin ve İstanbul’un sizi nasıl şekillendirdiğini görün!’

İtalyan sanatçı Daniele Sigalot’un, ilhamını Roma ve Osmanlı İmparatorluklarından alan  “İmparatorluklar Öncesi” isimli sergisi Anna Laudel Contemporary’de açıldı.

Farklı materyalleri ve disiplinlerarası teknikleri yenilikçi kullanımıyla tanınan Roma doğumlu sanatçı Sigalot,“İmparatorluklar Öncesi” sergisinde yakın zaman çalışmalarının yanı sıra İstanbul’da bu sergi için özel olarak ürettiği yeni işlerini sergiliyor. İki aydır İstanbul’da sergi için üretimlerini geçici atölyesinde gerçekleştiren Sigalot, eserlerinin temelini oluşturan gerçek-imge arasındaki zıtlığı yansıtıyor ve kullandığı malzeme algısı ile onların orjinal halleri araındaki çelişki üzerine odaklanıyor. Sanatçı, zıtlıklar, ironi, yabancılaşma, kelimelerin ve materyallerin barındırdığı farklı anlamlarla ilgilenirken sürprizli işlerle zamanın duygusunu yansıtıyor.

Sergide paslanmaz çelik üzerine işlenmiş, ayna efekti yaratan İstanbul ve Roma haritaları serisini sunan sanatçı çalışmasını şu şekilde açıkladı: “Geçmişin bu büyük yankısını hem güzel hem de hüzünlü buluyorum. Gerçek şu ki, o ihtişamlı günler artık çok uzakta ve hala geçmişin bir parçasıymış gibi hissetmek bana mantıklı gelmiyor. Bu karmaşık duyguların çelişkisini seviyorum. Bu sergi için İstanbul haritaları serisi ürettim, haritalar, günümüz ve eski İstanbul’un farklı ve önemli alanlarının sadık bir temsili. Şehir, zamanla büyüyerek değişiyor ve insanların şehre bakarak kendi yansımalarını, yaşadıkları yerin eski ve şimdiki ihtişamını görmelerini istiyorum. Kentlerin bizi nasıl şekillendirdiği ile ilgileniyorum ve eserlerimin tam olarak bu fikri yansıtmalarını hedefliyorum. Gelin ve İstanbul’un sizi nasıl şekillendirdiğini görün!”

Eserlerinde çelişkili duygular yaratmayı hedefleyen ve bunun için farklı anlamlar barındıran malzeme ve tekniklerle çalışan Sigalot, bu sergi için sürpriz bir malzeme kullanarak özel olarak ürettiği yeni bir enstalasyon sunuyor. Sanatçının bu çalışması hakkında yorumu şöyle: “Normal şartlarda kullanmayı düşünmediğimiz yapay malzemeler bir araya geldiklerinde oldukça yoğun, dokulu bir etki yaratıyorlar ve bir kez daha zıtlığın her türüne olan hayranlığımı arttırarak, insanoğlu tarafından yapılan en yapay maddelerden birini, tamamen doğal ve organik bir cismi andıran bir şeye dönüştürüyorlar. Örneğin, Anna Laudel Contemporary’de gerçekleşen bu sergi için ilk defa malzeme olarak sünger kullandım ve 13 farklı renkte, 3900 adet süngeri bir odayı tamamen kaplayacak şekilde yerleştirdim. İçine dalmak için sabırsızlanıyorum!”

Sergi kapsamında ayrıca sanatçının yakın zamanda ürettiği işler yer alıyor. Sigalot’un dünyaca tanınan, paslanmaz çelik ve paslı demirden oluşan 140 uçaklı enstalasyonu; “Yeter” isimli, enstalasyonların da resimler gibi zamana meydan okuyabileceklerini gösteren, tam olarak 1000 sene sürecek olan geri sayım sayacı; sanatçının sadece iyi niyetli fikirlerini düzenlemesinde önemli bir rol oynayan “Bu kalemin yalnızca iyi fikirleri vardı”​ çalışması;
yaratım sürecinin alegorisini yansıtan totem serileri ve son olarak malzemelerin algısı ve görünüşleri ile oynamayı amaçlayan mektup ve post-it serisi sunuluyor.

“​İmparatorluklar Öncesi​” sergisi​, ​kartondan alüminyuma, mozaikten dijital gösterimlere, çizimden resme, geniş bir yelpazede malzeme ve benzersiz teknik kullanımıyla, Sigalot’un günümüzün zıt duygularını yansıtan 30’dan fazla çalışmasını bir araya getiriyor.

Bugün ile dünü, eski ile yeniyi, gerçek ile imgeyi kıyaslama şansı yakalayacağınız bu sergiyi, 26 Ekim 2018 tarihine kadar Anna Laudel Contemporary​’de ziyaret edebilirsiniz.

Anna Laudel Contemporary
Bankalar Caddesi 10 Karaköy, Beyoğlu-İstanbul

Giriş ücretsizdir.

DRM Digital Marketing Agency

Başa dön tuşu