RESİMSANATTAN

İkinci Free’da Sergisi İçin Açık Çağrı Devam Ediyor

Dünyada bir ilki gerçekleştiren Frida Medya Ajansı, ikincisini düzenleyeceği Free’da Sergisi ile Meksikalı Ressam Frida Kahlo’ya birçok farklı sanatçının eserleriyle yeniden hayat verecek.
Birçok sanatçıyı yine aynı çatı altında buluşturacak olan Free’da Sergisi için açık çağrılar başladı.
İkincisi Akasya Kültür Sanat’ta düzenlenecek olan sergiden elde edilecek gelirle İyilik İçin Sanat Derneği‘nin Anadolu’nun 7 ilinden seçilen sanatçıların yer aldığı “Sanat Elçileri” projesine destek verilecek.

Evrensel bir değer olan sanatın daha geniş kitlelere yayılması amacıyla faaliyetlerini sürdüren İyilik İçin Sanat Derneği ile Frida Medya Ajansı iş birliğinde düzenlenen Free’da Sergisi’ne katılım için açık çağrı başvuruları 31 Ekim’e kadar devam edecek. Başvuruların ardından 1-8 Kasım tarihleri arasında yapılacak jüri değerlendirmesinin ardından sergide yer alacak eserler belirlenmiş olacak.

Küratörlüğünü Dr. Feride Çelik’in yapacağı Free’da Sergisi, 22 Kasım-6 Aralık 2022 tarihleri arasında kültür ve sanatın buluşma noktası Akasya Kültür Sanat’ta sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Sanata, Sanatçıya ve Kadına Destek Veren Bir Proje

Free’da Sergisi’ne ilişkin açıklamada bulunan Frida Medya Ajansı Başkanı Sinem Ergün, “İlkini Yapı Kredi Bomontiada’da gerçekleştirdiğimiz sergimiz ile İyilik İçin Sanat Derneği’nin ‘Sanat Elçileri’ projesine destek vermiş ve birbirinden yetenekli sanatçıların eserlerini sergilemesine olanak tanımış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu nedenle öncelikli amacımız devamlılığı olan; sanata, sanatçıya ve kadına destek veren bir iş yapmaktı. Şimdi ise Akasya Kültür Sanat’ta yeni sanatçılarımızla beraber projeye destek veriyor olmak bizi çok heyecanlandırıyor. Acı dolu hayat hikâyesi ve eserleri ile hepimizin hafızalarında yer etmiş olan Meksikalı Ressam Frida Kahlo günümüz dünyasında yaşasaydı sizce nasıl olurdu diye sanatçılarımıza tekrar soruyoruz.” dedi.

Free’da Sergisi için Açık Çağrılar Başladı

İyilik İçin Sanat Derneği Başkanı Selin Bozkurt yaptığı açıklamada, ikincisi düzenlenecek Free’da Sergisi’ne katılım için derneğin temasta olduğu tüm sanatçılara açık çağrıda bulundu. Selin Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: ”Birkaç ay önce ilkini gerçekleştirdiğimiz Free’da Sergisi, hem kamuoyu hem de sanatseverler tarafından yoğun bir ilgi ile karşılaştı. Bu ilginin karşılıksız kalmaması amacıyla ikincisini gerçekleştireceğimiz Free’da Sergisi için de tüm sanat camiasına açık çağrıda bulunuyoruz. Açık çağrı ile başvurular toplanacak ve seçici kurulun değerlendirmesinin ardından sergimizi hayata geçireceğiz. Sanatçıların bu sergilere katılımını hem sanat piyasasında görünürlüklerine katkı sağlamak hem de sosyal sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri açısından destekliyoruz. Sergi kapsamında ne kadar çok eser sanatseverlerle buluşursa, o kadar çok imkânları kısıtlı genç sanatçılara yardımcı olabileceğiz.”

Akasya Sanatı Desteklemeye Devam Ediyor

AKİŞ GYO Satış ve Pazarlama Direktörü Didem Hiçyorulmazlar ise konuya ilişkin “Akasya’da sanatı ve sanatçıları desteklemek için önemli projelere imza atmayı sürdürüyoruz. Akasya kurulduğu günden bu yana hayata geçirdiği etkinliklerle kültür ve sanat çevrelerinin uğrak mekânı olmaya devam ediyor. Hayatı ve çarpıcı eserleri ile herkesi etkileyen Meksikalı Ressam Frida Kahlo’nun modern sanatçıların gözünden yorumlanacağı Free’da Sergisi’nin Akasya Kültür Sanat’ta gerçekleşecek olmasından mutluluk duyuyoruz.” dedi.

İstanbul’da bulunan üniversitelerin resim, heykel, seramik, fotoğraf, video, grafik tasarım bölümlerinin lisans, yüksek lisans veya doktora programlarına devam eden veya bu programların birinde öğrenimlerini tamamlamış kişiler 31 Ekim 2022 tarihine kadar https://iyilikicinsanat.org/gunumuzde-frida-kahlo/ adresinden sergi için başvuru yapabiliyor. Jüri değerlendirmesi ise 1-8 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu