SANATTANTİYATRO

“İlelebet… Bir Atatürk Hikayesi”

“İLELEBET… BİR ATATÜRK HİKAYESİ” YENİ SEZONDA SEYİRCİYLE BULUŞTU

Geçtiğimiz yıl Ekim, Kasım aylarında Almanyada Stuttgart, Kanadada Montreal ve Torontoda sahnelenerek büyük ses getiren “İlelebet… Bir Atatürk Hikayesi” zamanın ötesinde bir lider ve fikir adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı dönemdeki önemli olayları ince detaylarla seyirciye anlatan yegâne tiyatro oyunu olarak sahnelenmeye devam ediyor. Hilmi Zafer Şahin’in yazdığı, Arda Aydın’ın yönetip oynadığı, İlelebet… Bir Atatürk Hikayesi, 29 Ekim 2020 Perşembe akşamı Akatlar Kültür Merkezi’nde izleyici ile buluşarak Cumhuriyet’in 97. yaşında sezon açılışını yaptı. Bir sonraki oyun ise 10 Kasım 2020 Salı akşamı saat 20.30‘da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi‘nde izleyicileriyle buluşacak.

BUGÜNE DEK ANLATILMAMIŞ HİKAYELER ANLATILIYOR

Türkiye’de Atatürk’e dair yapılmış tek kişilik en büyük prodüksiyon olan ‘İlelebet… Bir Atatürk Hikayesi’ Atatürk ile ilgili bakış açımızı da değiştiriyor. “Atatürk günümüzde yaşasaydı derdini nasıl anlatırdı?” sorusundan hareketle yazılan İlelebet, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün insani yönüne yine insani bir dil ve gözle bakıyor. Biraderler Yapım’ın başarılı prodüksiyonlarından ‘İlelebet’in kostüm tasarımını, tasarımı kıyafet mimarlığı olarak tanımlayan, özgün işçilikle zamansız kıyafetler yaratan ve Paris Moda Haftası’nda her yıl defileler düzenleyen yegane Türk Modacı Arzu Kaprol üstlendi. Sahne tasarımı Serna Arıcılar, ışık tasarımı Murat Selçuk’a ait oyunun müzikleri ise başarılı besteci Orçun Tekelioğlu’na ait.

Oyunda, 1924-1933 yılları arasında yapılan devrimler, değişim ve dönüşümlerin yaşandığı dokuz yıllık dönem ele alınıyor. Bu tarih aralığından öncesi ve sonrası çok fazla kaleme alınmış ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkenin, en sağlam temellerinin atıldığı, devrim yıllarına ait yaşanmış ve anlatılmamış hikayeler var.

Yalnızlık mı yoksa tek başına olmak mı? Tek adam olmaktan her zaman uzak duran, zamanın hayallerinin hızına yetişemediği bir insan… Bu hayalleri ülküsü yapan, ülküsünü gerçeğe, geleceğe taşıyan gelmiş geçmiş en büyük lider… Fikirlerinin en üstüne her zaman kadın ve çocuğu koyan, şefkatini doğadan alıp yine doğaya veren büyük kalpli adam… Kaç insan bu kadar üstün vasıflara sahip olabilir ve tüm bu vasıfları cömertçe paylaşabilir? Kaç insan koskoca bir halkın kaderini yeniden yazabilir? O, hiçbir kurala, yasaya, yönetmeliğe bağlı olmaksızın Türkiye Cumhuriyetinin ruhunu üfledi.

https://youtu.be/xBTjmnnFLHk

 Oyunun Künyesi

Yapım: Biraderler Yapım
Yazan: Hilmi Zafer Şahin
Yöneten ve Oynayan: Arda Aydın
Sahne Tasarım: Serna Arıcılar
Kostüm Tasarımı: Arzu Kaprol
Işık Tasarımı: Murat Selçuk
Müzik: Orçun Tekelioğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu