SANATTAN

IŞIKLIK (KUŞ DİLİ ) BELGESELİ ÇEKİMLERİ SON HIZ DEVAM EDİYOR!

Dünya üzerinde sadece belli başlı bir kaç bölgede konuşulan, ıslık ile haberleşmenin temel alındığı ve ülkemizde sadece Giresun’un Çanakçı ilçesinin Karabörk beldesi ve ona bağlı Kuşköy’de kültürel özelliğini ve güzelliğini yitirmeden günümüze kadar korunarak gelmiş olan, 2017 yılında UNESCO tarafından kültürel miras listesine alınması beklenilen, yöresel söylenişiyle ”Işıklık” bilindik ismiyle ”Kuşdili” üzerine yürütülen belgesel çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Dört ay önce başlayan belgesel çalışmasını Bahçeşehir Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü son sınıf öğrencileri büyük bir özveriyle yürütüyor. Belgeselin yönetmenliğini, Zeytinburnu Belediyesi Çanakkale kısa film yarışmasının ödüllü yönetmeni Burak Doğan yaparken, görüntü yönetmenliğini Habertürk & Show Tv gibi kanallarda kameramanlık ve görüntü yönetmenliği yapan Nusret Ellici yapıyor. Belgeselin teknik kısımlarındaki isim ise yine aynı okuldan Sinan Habiboğulları.

Kış ve ilkbahar olarak iki etapa bölünen çekimlerin ilk bölümü geçen ay tamamlanmıştı. Bahar etabına Cumartesi günü start veren ekip yaşanılan tüm zorluklara rağmen uluslararası festivallerde ödül alabilecek bir projeyi hayata geçirme konusunda tüm özverileriyle çalışıyorlar.

Bahar çekimlerinin önümüzdeki hafta Pazar günü tamamlanması beklenirken montajının bitmesi ve renklendirme çalışmalarının ardından belgesel film festivallerde izleyicileri ile buluşacak.

Haber: Ulaş Karakaya

Kuşluk 2

Kuşluk 3

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı