KİTAP

İslam’dan Deizme!

Son günlerin tartışılan kavramı ‘Deizm’. Cazim Gürbüz ‘İslam’dan Deizme’ isimli kitabında bu dönüşümü sorguluyor.

Önce Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Gençler deizme kayıyor” yönündeki raporu, sonra AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk‘ün Tedbir almazsak bu milletin evlatlarını bekleyen tehlike’ diyerek belirttiği, sonunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dahi kayıtsız kalamayıp Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz‘ı uyardığı kavram ‘deizm’ nedir? Gerçekten toplumda ‘deizm’e bir yöneliş ve ilgi var mı?

Yeniçağ Gazetesi yazarlarından Cazim Gürbüz, Berfin Yayınları‘ndan çıkan ‘İslam’dan Deizme’ isimli kitabında işte bu soruların cevaplarını veriyor. Ayrıca kitapta  İslam’dan Deizme giden yolun ayrıntıları yine şu sorular çerçevesinde anlatılıyor:
‘Yılların okumaları, sorgulamaları, iç hesaplaşmaları; yaşamsal ve dinsel deneyimlerle birikimler, bir dindar insanı, bir aydını; kitaplı denilen dinlerden ve kitaplarından, yalnızca Ortadoğu coğrafyasında ortaya çıkan ve Tanrı’dan vahiy aldığını iddia eden akıl ve bilim dışı mucizelerin mucidi peygamberlerden nasıl uzaklaştırır? O kitaplı dinlerin ant içen, kullarını tehdit eden, şeytanla bahse tutuşan, durmadan aynı sözleri tekrar edip duran, ganimet alan, sık sık fikir ve karar değiştiren, peygamberinin evliliklerine ayet indiren ve yarattığı en güzel varlıklar olan kadınların saç kıllarıyla uğraşan Allah’tan, güzellik, sevgi ve akıl Tanrısı’na dönüş nasıl olur?’

Kitapta bir de Atatürk ile ilgili çok önemli bir iddia var. O iddiaya göre Atatürk, Diyarbakır’da kurmay başkanına “Bana yeni bir din bulun, bir ağaç dini olsun” demiş…

Ve Yazar Cazim Gürbüz son olarak imanını nasıl tazelediğini şu sözlerle vurguluyor:
“İman tazeledim… Artık benim imanımın şartları: Tanrıya, bilime, sanata, edebiyata, Türklüğe, aşka, Atatürk’e, insan haklarına ve hukuka imandır.”

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/din/islamdan-deizme-cazim-gurbuz/

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı