SANATTAN

Keşfedilen yeni renk ‘Kuantum Mavisi’ çok yakında Türkiye’de!

İstanbul Concept Gallery sanatçılarından Ressam Olga Alexopoulou, “geleceğin mavisi” olarak nitelendirilen yeni bir pigment yarattı. ‘Kuantum Mavisi’ olarak adlandırılan bu saf renk, gün batımı ya da gün doğumu öncesinin alacakaranlık anlarını hatırlatıyor. 

‘Kuantum noktalarından oluşan bu pigment hem ışıldıyor hem göreni içine çekiyor.’

Ressam Olga Alexopoulou, yıllarca antik çağdan günümüze kadar kullanılan mavi renklerini inceledi ve farklı mavi pigmentleri keşfetmek için dünyanın dört bir yanını dolaştı. Mavi ve Beyaz porselenlerde geleneksel şekilde kullanıldığı gibi kobalt mavisi arayışı, onu dünyanın porselen başkenti olan Jingdezhen‘e dahi götürdü. Kuantum noktaları ve arkasındaki nanoteknolojiyi duyduğunda ise Alexopoulou, geleceğin mavi pigmentinin yaratılmasının mümkün olduğunu düşündü. Nano-kristallerin üretimi konusunda uluslararası alanda tanınan bir otorite olan Prof. Paul Alivisatos ile birlikte harekete geçti. Nanoteknoloji ile ilgili bilim adamları, Kaliforniya’daki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı’nda, Batı Attica Üniversitesi’nden renk uzmanı Maria Chatzidakis ile birlikte bir takım materyaller üzerine çalıştılar. Ve Ağustos 2018’in sonunda yeni bir malzeme sınıfı içeren ve sanat alanında kullanılabilecek pigmenti yaratmayı başardılar. Ressam Alexopoulou bu renk ile ilk resmini de yaptı.

Olga Alexopoulou’nun ‘Kuantum Mavi’sini kullandığı resmi. Fotoğraf: Maria Chatzidakis

Kuantum noktalarının renk saflığının ve parlaklığının avantajlarını yansıtacak ve sanat alanına yeni bir mavi ışık getirecek ‘Kuantum Mavisi’, ilk kez Mart 2019‘da Tokyo’daki UltraSuperNew Galerisi‘nde ve ardından İstanbul Consept Gallery organizasyonuyla İstanbul başta olmak üzere farklı lokasyonlarda da sergilenecek.

Başa dön tuşu