RESİMSANATTAN

Bu eserlerle ‘masumiyetinizi’ sorgulayacaksınız!

İstanbul Concept Gallery’nin Işık Gençoğlu küratörlüğünde gerçekleşen yeni sergisi ‘Masumiyet – Sevilenin Bahçesi’ açıldı. Sergide Andreas Georgiadis, Işıl Gönen, Olga Alexopoulou olmak üzere üç uluslararası sanatçının eserleri yer alıyor.

Istanbul Concept Gallery, değerler bütününün vazgeçilmezi ‘eşitlik’ ve “hoşgörü” ilkelerine bağlı olarak, merak ettiği soruları sorarak, yanıtlarını aramaya ve soru sorma cesaretine sahip herkesin anlayabileceği şekilde sanatın diliyle paylaşmaya devam ediyor. ‘Masumiyet – Sevilenin Bahçesi’ sergisi de, “Eğer düşüncelerimizi vicdan terazisinin kefelerinde görseydik kararlarımız değişir miydi?” sorusunun yanıtını ararken, konuları birbirinden farklı bakış açıları ve yöntemlerle işleyen ve yine birbirinden bambaşka dünyalar içinde var olan üç sanatçıyı bir araya getirerek, insanın içindeki masumiyeti görünür kılmayı amaçlıyor.

Sergi sanatçılarından Andreas Georgiadis, etkilendiği Mesnevi’deki ‘Sevilenin Bahçesi’ betimlemesi üzerine temasını, “tüm kötülüklerden korumaya çalıştığımız masumiyetimize yani -bize göre- Sevilen’in Bahçesi’ne” gönderme yaparak oluşturdu.

Serginin küratörü Işık Gençoğlu, serginin insan seçimlerinin sonuçları üzerinden iyi ve kötüyü sorgulatmayı da hedeflediğini belirtirken sözlerine şöyle devam etti: ” “Masumiyet, Sevilenin Bahçesi” sergisi, “insan eliyle yapılmış her şey, iyiyi de kötüyü de barındırabilir” savını ortaya koyarak, ancak masallarda olur dedirtecek kadar adil bir dünyanın, doğru seçimlerle gerçekte de mümkün olduğunu dile getirmeye çalışıyor. Sergi kendi masalında, gökten düşen üç elmayı; sahip olduklarını olmayanla paylaşana, kendinden zayıf olanı koruyacak kadar adil olan güçlüye ve her zaman doğrudan yana olana dağıtarak, eserler aracılığıyla izleyicileri kendi vicdan muhasebeleriyle baş başa bırakıyor.”

Grafik tasarımı Andreas Georgiadis tarafından yapılan sergide; Andreas Georgiadis, Işıl Gönen, Olga Alexopoulou’nun çalışmaları yer alıyor.

Sergi, 24 Haziran 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Istanbul Concept Gallery
Tomtom Mah. Nur-u Ziya Sok. No:27/2
Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı