SANATTAN

Metin Çelik’ten oksijeni tükenmek üzere olan sanat dünyasına…

Mebusan 25’te açılan ressam Metin Çelik’in ikinci kişisel sergisi Post-Apocalyptic-Kıyamet Sonrası 22 Ekim’e kadar devam edecek.

15. İstanbul Bienali’nin komşu etkinlikleri kapsamında Mebusan 25’te bu kez farklı bir iş ile sanatseverlerin karşısına çıkan sanatçı Metin Çelik, yerleşik ve bağımsız olmayan sanat kurumları ve sanatın politika karşısında oksijeninin tükendiğine işaret ediyor.

Çelik’in yeni sergisi ‘Post-Apocalyptic’, yıkım/inşa mekaniği içerisinde alanların daralmasına odaklanarak kıyamet sonrası ortaya çıkabilecek her türlü yıkıma tanık ediyor. Sanatçı, sergi mekanını yeniden inşa ederek kıyamet sonrası tabloyu en sert haliyle gösteriyor. Yıkılmış duvarlar, moloz yığınlarıyla dolu bir harabelik içerisinde dolaşan izleyici, yakın gelecekte kendisini bekleyen kıyametle yüzleşiyor.

Bu alanın hemen yanında bulunan bir cep müzeyi andıran odada yer alan eserlerde ise, geyiklerin rekabeti ve kavgası, az önce gezilen harabeliğin habercisi oluyor.


Kıyasıya bir mücadelenin yaşandığı ve insanların körleştirildiği dünyada beklenen acı sonun izlerini göreceğiniz Sedat Öztürk‘ün küratörlüğünde gerçekleşen bu sergiyi 22 Ekim 2017 tarihine kadar Mebusan 25‘te ziyaret edebilirsiniz.

Post-Apocalyptic Sergisi
Meclis-i Mebusan Cad. No: 25
Kılıçali Paşa Mah. Beyoğlu/İstanbul

Başa dön tuşu