MÜZİKSANATTAN

Norveçli Sanatçı Marie Sahba’dan Türkiye Esintili Yeni Tekli

Norveçli-İranlı müzisyen, söz yazarı ve yapımcı Marie Sahba doğunun geleneksel müziğini İskandinav popuyla harmanladığı ilk teklisi “Never Got To Know You”yu müjdeliyor.
25 Mart’ta dinleyiciyle buluşan tekli, Sahba’nın sonbaharda yayımlayacağı EP’sine dair ipuçları da veriyor.

Norveç’in yetenekli pop müzisyenlerinden Marie Sahba Oslo’nun önde gelen konser mekânlarında ve festivallerinde sahne aldı. Müziğini icra ederken İranlı kökenlerinden ilham alan Marie, müziğine dair bütün süreçleri kendisi gerçekleştiriyor: Şarkı sözü yazıyor, yapımcılık yapıyor ve parçalarını kendi etiketi Sahba Records üzerinden yayımladı.

Marie Sahba’nın 2019’da kendini kanıtladığı “Out of Control” adlı EP’si İskandinavya’da ilgiyle karşılandı. Özellikle EP’deki “Take Me Back” adlı parça Norveç radyolarında sıklıkla çaldı, H&M’in bütün mağazalarında çaldığı çalma listesine girdi. Daha da önemlisi Norveç devlet kanalı NRK’nın Heksejakt dizisinde ve İsveç drama dizisi Udda Veckor‘da yer aldı.

Ufuktaki EP’si üzerinde çalışırken babasını kaybeden Marie kökenleri Azerbaycan, İran ve Türkiye üzerinde odaklanmaya karar verdi. Çok kültürlülüğü ses evreninde de yansıtmak isteyen Marie Sahba ilk tekli “Never Got To Know You” için Türkiyeli çellist Yasemin Özler ile iş birliği yaptı. Babasının anısına albüme hayat veren Marie EP’nin oldukça kişisel olduğunu ve kökenlerini güzellikle yansıttığını düşünüyor.

Sahba, “Never Got To Know You” ile İran’daki ailesine duyduğu özlemi ve şartlar farklı olsaydı nelerin bambaşka olabileceğini anlatıyor. Aynı zamanda babaannesini onurlandırıyor ve tekli kapağını onunla süslüyor.

Norveçli Sanatçı Marie Sahba'dan Türkiye Esintili Yeni Tekli

“İran’daki aileme olan özlemim ve babaannemi hiç görememiş olmam yetiştirilmemde büyük rol oynadı. Bence benzer geçmişe sahip birçok insan bu şarkı ve duyguyla ilişki kurabilir.”
— Marie Sahba

Müzik: Marie Sahba & Finson
Söz: Marie Sahba & Finson
Yapımcı: Finson
Çello: Yasemin Özler
Mix: Martin Vinje
Mastering: Mats Ronander
Fotoğraf: Sondre Mjåland
Kapak Tasarımı: Ragnhild Nes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu