KİTAP

Ölümünün 4. Yıldönümünde ‘YAŞAR KEMAL’den 10 Mesaj

Türk edebiyatının ulu çınarı Yaşar Kemal’i 28 Şubat 2015’te kaybettik. Dört yıl önce aramızdan ayrılan usta yazar Yaşar Kemal’in aklımızın, gönlümüzün bir yerlerine kazıdığı sözleri sizlerle paylaşıyoruz:

“Savaşı biliyorum evladım. Yalnız insanlar değil, atlar, cümle mahlukat, kurt kuş, börtü böcek, kelebekler, arılar, ağaçlar, otlar, hava, su, su da kırıma uğruyor.”
Bir Ada Hikayesi 2 – Karıncanın Su İçtiği

“İnsana ne olursa olsun, başına na gelirse gelsin, umudunu kesmemeli. Yalnız kalmış, umudunu yitirmiş insan yarı ölü bir insandır. Bana kalırsa insan yaratım gücünü hiçbir yerde yitirmemelidir.”
Bir Ada Hikayesi 4 – Çıplak Deniz Çıplak Ada

“Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. 
Kendi iyiliğine de baş kaldır…”
İnce Memed 1

”Zulme karşı koymamak kafirliktir. Çocuğunun rızkını, baba yurdunu korumamak, bırakıp gurbet ellere düşmek kafirliktir. Zulme karşı koymamak, zalime ortak olmaktır.”
İnce Memed 2

”Hem uyduruyorlar, uydurduklarını bile bile, az sonra da uydurduklarını gerçeğe çevirip inanıyorlardı.”
Yılanı Öldürseler

”İnsanoğlu şu dünyada neyi arar, arasa arasa dostluğu, kardeşliği arar, sözü çok uzatmak neye yarar…”
Üç Anadolu Efsanesi – Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik

”Adam milletini yüz bine satar mı? Yüz bin lira batsın? Bir çocuğun kara gözlerine değer mi yüz bin? Bir milyon, on milyon?”
Teneke

“Yeter ki bir damla insan teri boşa gitmesin. İnsan soyunun güzelliği alın terindedir.”
Bir Ada Hikayesi 1 – Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana

“Sevdalara, gönüllere dokunmadık. 
Budur bizim töremiz.”
Binboğalar Efsanesi

”Türkiye’nin doğasını öldürdüler derken bu gerçektir. Türkiye kalkınıyor derken doğru söylemiyorlar. Kalkınma, kılı kılına bir bütündür. Bir ulusun doğası öldürülürken başka bir yönü dirilebilir mi?”
Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne

Bonus:
1987’de Türkiye’de bir Marksist partiye ihtiyaç olduğunu belirttiği bir söyleşide “Nasıl bir sol modelden yanasınız?” sorusuna, şu cevabı vermiştir:
“Her ülke sosyalist modelini kendisi kurar. Sovyetlerin 70 yıldır yaşama geçmiş modelini kabul edemeyiz. Yüzde yüz bağımsızlıktır sosyalizm. Kişi bağımsızlığı, ülke bağımsızlığı, politik bağımsızlık, ekonomik bağımsızlık, özellikle de kültürel bağımsızlık… Sosyalizmin başka bir anlamı yok benim için. Bu çağa gelinceye kadar kültürler birbirlerini beslemişlerdir, yok etmemişlerdir. Oysa çağımızda, kültürler kültürleri yok etmek için bilinçli olarak kullanılmışlardır emperyalistler tarafından. Benim için dünya bin çiçekli bir kültür bahçesidir; bir çiçeğin bile yok olmasını, dünya için büyük bir kayıp sayarım.”

Başa dön tuşu