SANATTAN

Osman Fahir Seden adına açılan Sanat Okulundan ailesinin haberi yok

Osman Fahir Seden, oyuncu – yönetmen olarak Yeşilcam’da yüzlerce filme imza atan bir isim. Adına açılan “sanat okulu” ailesinden izin alınmadan kurulduğu gerekçesiyle oğlu tarafından dava açılmak üzere hazırlıklara başlandı.

Osman F. Seden’in oğlu M. Kemal Seden yazılı bir açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi. Osman F. Seden adına açılan okulun internet sitesi ise yayında. Ahlâksal olarak ailesinden, mirasçılarından izin alınmadan nasıl okul kurulabilir? Nasıl ünlü yönetmenin adına internet sitesi açılabilir? Kamuoyunun merak ettiği sorulara oğlunun açıklaması ışık tutuyor:

1998 yılında kaybettiğimiz, Türkiye’de sinemanın doğuşuna, gelişmesine büyük katkıları olan Kemal Film ailesinin bir ferdi, yapımcı, yönetmen, senaryo yazarı, oyuncu olarak sayısız filme imza atmış, duayen sinemacı, Devlet Sanatçısı ve çok sevgili, rahmetli babam Osman Fahir Seden’in ismi, maalesef ki, bir sahtekarlığa alet edilmek üzeredir.

Şahsım Kemal Seden ve ailemin onayı olmadan Osman Fahir Seden adı kullanılarak, başta sinema olmak üzere, her türlü sanat dalında eğitim vereceği iddiasıyla bir “Sanat Okulu” açılmak istenmektedir. Üstelik babamın doğum gününde bu açılışı yapacağını duyurarak, Osman Fahir Seden adını, anısını yaşatmak gibi bir iddia arkasına saklanan kişi veya kişilerin, değerli bir isim üzerinden şahsi çıkar sağlamak adına bu işe kalkıştıkları aşikardır.

Osman Fahir Seden ismi, habersizce ticari patent altına alınmış, yani özbeöz babamın ismi marka tescili yapılmak istenmiştir. Böylelikle Osman Fahir Seden adı ön plana çıkarılarak, sektörün önemli ve çok değerli şahsiyetlerinin, gerçekten habersizce, bu organizasyona dahil edilebilmesi amaçlanmaktadır.

Sinemaya dair bir iddiaları, kariyer ve isimleri olmayan şahısların babamın adının ardına saklanarak insanları yanıltmak, kendilerine itibar devşirmek, ticari çıkar sağlamak niyetiyle kalkıştığı bu organizasyona karşı, maddi manevi her türlü hukuki mücadeleyi başlatmış bulunmaktayım.

Sinema sevdalıları, eğitim almak isteyen gençler, eğitim verecek sinema gönüllüleri, meslektaşlarım, gerçeklerden habersiz olduğunu bildiğim tanıdıklarım ve 22 Mart 2017 tarihinde yapılacağı duyurulan açılışa davetli olan şahsiyetlerin aldatılmasından doğacak hak mağduriyetlerinin önlenmesi adına bütün kamuoyunun bilgisine sunarım.

Saygılarımla,

M.Kemal Seden

Başa dön tuşu