KİTAP

Pandemiye bilimle direnen bir çocuğun öyküsü…

Çağdaş çocuk edebiyatımızın üretken yazarlarından İrem Uşar’ın yeni kitabı ALİ, CAVİD’E KARŞI, pandemi sürecini ve koronavirüsü zekice kurgulanmış, umut dolu bir öyküyle anlatıyor.
Çocukları, bilimin, sorgulamanın ve merak duygusunun ön planda olduğu, sıradışı bir yolculuğa davet ediyor.

Sevilen yazar İrem Uşar, COVID-19 pandemisiyle dünyaya yayılan koronavirüsü bir çocuğun gözünden öyküleştiriyor. Bu olağanüstü süreçten birçok açıdan olumsuz etkilenen çocukları bilime yakınlaştırmayı, bilim insanı olmaya heveslendirmeyi amaçlayan yazar, her yaştan okuruna umut dolu bir macera anlatıyor.

Pandemiyle birlikte okul ve aile yaşamı altüst olan bir çocuğun keşif yolculuğu, yetişkinlerin çocukların virüsle ilgili sorduğu soruları dürüstçe ve anlaşılır biçimde yanıtlamasına yardımcı olacak nitelikte.

Türkiye’nin 2021 ALMA (Astrid Lindgren Anma Ödülü) adayı olan ödüllü sanatçı Huban Korman’ın renkli resimleriyle canlanan kitap, Prof. Dr. Önder Ergönül’ün danışmanlığında hazırlandı.

Ali ve ailesinin yaşamı, pandemi nedeniyle çok değişmiştir. Ali uzaktan eğitimle cebelleşmekte, sağlık çalışanı annesi için de kaygılanmaktadır. Aile, korunma önlemlerini tam uygulasa da, aksi komşuları Külyutmaz’ın dikkatsizliği, Yaşar Nine’nin virüs kapmasına neden olur. Hastaneye kaldırılan ninesini çok merak eden Ali, beklenmedik bir anda, COVID Cavid’le karşılaşır. Onunla konuştukça da, insan bedeniyle ilgili yepyeni bilgiler öğrenir. Ninesi, bu ölümcül virüsle mücadeleyi kazanıp eve dönecek midir?

GÜNIŞIĞI KİTAPLIĞI
ÇOCUK KİTAPLARI (8-12 yaş)
Çocuk Roman
112 sayfa
İthal kitap kâğıdı
150 x 200 mm
Fiyatı: 26 TL

İrem Uşar Kimdir?

1975’te İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü’nden mezun oldu. 2010’da PEN’in davetiyle Belçika’nın Antwerp kentinde katıldığı yazarlık atölyesinde, Günışığı Kitaplığı’nın, Assos yakınlarındaki Sivrice Deniz Feneri için özel projelendirdiği resimli çocuk kitabı Fenerden Taşınan Işık‘ı (2011) yazdı. Gülümseten aile öykülerini kaleme aldığı Kuuzu ve Lunapark Ailesi (2011) Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) Yılın En İyi Çocuk Öyküleri Kitabı 2011 Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü. Zıtlıklar üzerine düşündüren Lataşiba (2013) adlı çocuk romanı okurlarının büyük ilgisini çeken Uşar, Uykusunu Arayan Çocuk (2016) adlı resimli öykü kitabının ardından, doğada düz çizginin varlığını sorgulayan Düz Çizgi Tepetaklak‘ı (2018) yazdı. Ben Ayrıkotu (2015, ON8) adlı bir gençlik romanı da olan Uşar’ın çocuklar için fantastik bir dünyayı anlattığı Eksik Dünya BALTI‘yı (2020) koronavirüsü tanıtan romanı Ali, Cavid’e Karşı (2020) izledi. Yıllardır tai chi çalışan yazar, köpekleriyle birlikte İstanbul’da yaşıyor.

Huban Korman Kimdir?

1959’da İstanbul’da doğdu. 1983’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin (bugün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Grafik Bölümü’nden mezun oldu. Reklam ajanslarındaki çalışmalarını sürdürürken, çok sayıda çocuk kitabı resimledi ve çocuk dergileri için desenler yaptı. 2008’de illüstrasyon dalında Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu (IBBY) Onur Listesi’ne alındı. Birçok ödül kazanan ve 2021 Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) adayı olan Korman, son yıllarda özellikle resimli çocuk kitaplarına yöneldi. Sanatçı, İstanbul’da yaşıyor; bir oğlu var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu