KİTAP

PASPAS TEPEMDE KAPİŞ PAÇAMDA

Çocukluğun tadı tuzu oyunlar, kahkahalar, kediler…

Sait Faik Hikâye Armağanı ve Oğuz Atay Öykü Ödülü gibi saygın ödüllerin sahibi Ahmet Büke, küçükler için yazdığı “Zeyno Kitapları”na farklı bir öykü ekledi. Merve Atılgan’ın özgün desenleriyle görsel şölene dönüşen, dizinin dördüncü kitabı PASPAS TEPEMDE KAPİŞ PAÇAMDA eğlenceli olduğu kadar anlamlı bir maceraya davet ediyor.

Çağdaş edebiyatımızın ödüllü öykücülerinden Ahmet Büke, okuma serüvenine yeni başlayan küçükler için yazdığı “Zeyno Kitapları”na renkli bir öykü ekledi. Sevgi dolu aile hikâyelerinden oluşan dizinin dördüncü kitabında, Zeyno’nun kedisiyle yaşadığı komik ve sıradışı olaylar, insanın gündelik hayata, çevreye ve başına gelenlere farklı açılardan bakmasını sağlıyor. Anlamlı ve eğlenceli bir okuma sunan kitap, sevilen sanatçı Merve Atılgan‘ın desenleriyle görsel bir şölen niteliğinde. Ağaçta, sokakta, evde, hayvanların oyun arkadaşlığıyla geçen çocukluğun unutulmaz anılarına ve duygularına rengârenk bir güzelleme…

“Zeyno o sabah sıradan bir güne uyandığını sanır, ama kedisi Paspas saçlarına öyle dolanmıştır ki, ondan bir türlü kurtulamaz. Mahallenin yaramaz köpeği Kapiş durumu fark ettiği an, komik bir kovalamaca başlar. Zeyno, tepesinde Paspas’la bir ağacın dalına sığınır, ancak bu kez de kargalar çıkagelir. Neyse ki babası yakındadır…”

ZEYNO KİTAPLARI
Eyvah, Babam Şiir Yazıyor!  Annemle Uzayda
Neşeli Günler  4 Paspas Tepemde Kapiş Paçamda

Ahmet Büke Kimdir?

1970’te Manisa’da doğdu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 2008’de Alnı Mavide (2008) kitabıyla Oğuz Atay Öykü Ödülü’nü, 2011’de Kumru’nun Gördüğü (2010) ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. Öykü kitaplarıyla dikkati çeken yazarın Mevzumuz Derin (2013, ON8) adlı ilk romanı Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Gençlik Romanı Ödülü’nü kazandı. Dünya Kitap 2015 Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne değer görülen İnsan Kendine de İyi Gelir (2015, ON8) adlı öykü kitabını Gizli Sevenler Cemiyeti (2016, ON8) izledi. Köprü Kitaplar koleksiyonu için Gökçe’nin Yolu (2018) adlı romanı yazan Büke, Evyah, Babam Şiir Yazıyor! (2017), Annemle Uzayda (2017) ile başlayan resimli “Zeyno Kitapları” dizisinde (res. Sedat Girgin) ilk kez çocuklara öyküler anlattı. Zeyno için yazmaya Neşeli Günler (2019) ve son kitabı Paspas Tepemde Kapiş Paçamda (res. Merve Atılgan, 2020) ile devam eden yazar, eşi ve kızıyla birlikte İzmir’de yaşıyor.

Merve Atılgan Kimdir?

Sanatla iç içe büyüyen, İstanbul doğumlu illüstratör, beş yaşında tanıştığı klasik bale disiplinini modern dans eğitimiyle birleştiren karma repertuvarda çalışmalarını sürdürüyor. Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film-Animasyon Bölümü’nü tamamlayan Atılgan, yurtiçinde ve dışında animasyon, concept art, illüstrasyon alanında üretiyor ve çocuk kitapları resimliyor. İrem Uşar’ın Uykusunu Arayan Çocuk (2016), Karin Karakaşlı’nın Uçan Kız Volante (2018) adlı kitaplarının yanı sıra Kaan Elbingil’in “Berk” (2016, 2017, 2019) ve Sevgi Saygı’nın “Yasemin ve Lavanta” (2017) dizilerini desenleriyle canlandıran sanatçı, Paspas Tepemde Kapiş Paçamda‘da (2020) Ahmet Büke’yle bir araya geldi. Atılgan, İstanbul’da yaşıyor.

Günışığı Kitaplığı
40 sayfa
Renkli resimli
200 x 300 mm
Fiyatı: 26 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu