SANATTAN

‘Picasso Portreleri’

Londra Ulusal Portre Galerisi’nde yer alan “Picasso Portreleri” sergisi, Pablo Picasso’nun arkadaşlarını, ailesini ve en çok da sevgililerini portrelemekten ne kadar hoşlandığını gösteriyor.

Picasso’nun stüdyoları eskizlerle ve sayısız portre taslağıyla dolup taşıyordu. Ünlü ressam, tüm gün etrafında olacak modellerle çalışmayı tercih ediyordu: Aile mensupları, eşler ve çocuklar…

Picasso Portreleri
Picasso’nun ilham perilerinden biri, 1954’te tanıştığı 19 yaşındaki İngiliz Sylvette David idi. Aklını başından alan genç sarışın kadının yalnızca bir ay içinde toplamda 50 çizimini, resmini ve heykelini yaptı. Sylvette’in kendine has at kuyruğu, 1950’lerde moda oldu.
Pablo Picasso, yaşamı boyunca sanat tüccarlarıyla yakın dostluklar geliştirdi, özellikle de Daniel-Henry Kahnweiler ile. 1907 yılında, Alman-Fransız sanat tarihçisi Kahnweiler, Picasso’nun da aralarında bulunduğu, sonradan ün kazanan çeşitli sanatçılarla özel sözleşmeler imzaladı ve Paris’te küçük bir galeri açtı. 1910 yılında Picasso, Kahnweiler’in bu kübist portresini resmetti.
Yoğun çalışmasına rağmen Picasso, mizah için de zaman yarattı ve sırf zevk için karikatürler çizdi. Yukarıdaki eserinde Picasso, Esther Williams’ın bir sinema dergisinde yayımlanan pin-up fotoğrafını aldı ve sanatçı arkadaşı Juame Sabartés’in portre eskiziyle süsleyerek yeniden üretti. Hollywood aktrisi Williams, filmlerindeki yüzme sahneleriyle ün kazanmıştı. Hayranları arasında Picasso da vardı.
Çok sayıda aşk macerasından sonra, genç ressam 1917 yılında Rus balerin Olga Khokhlova’yla tanıştı ve evlendi. Khokhlova, dünyaca ünlü Ballets Russes‘teki kariyerini yarıda bıraktı ve Picasso’nun üst düzey Paris çevrelerine erişimini sağladı. Londra’nın Ulusal Portre Galerisi’ndeki 5 Şubat 2017’ye kadar sürecek Picasso sergisinde sadece Khokhlova’nın portrelerine ayrılan bir salon var.
Picasso, Jacqueline Roque ile 1952’de seramiklerinin pişirildiği Madoura çömlek atölyesinde tanıştı. Picasso, onunla 1961’de evlendiğinde Roque 34, kendisiyse 80 yaşındaydı. Roque, Picasso’nun can yoldaşı, ilham perisi ve modeli olarak kaldı ve onu dış dünyadan koruyarak, işini yapmayı sürdürmesine yardım etti. Picasso, Roque’un 400’den fazla portresini yaptı.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı