SANATTAN

‘Recep İvedik 5’ ‘SILENCE’a Salon Bırakmadı!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Akademi Ödülü, BAFTA ve Altın Küre sahibi yönetmen Martin Scorsese’in son filmi ‘Silence’ın (Sessizlik) Türkiye’deki vizyon tarihi, 16 Şubat’ta vizyona giren Recep İvedik 5’ten ötürü salon kalmaması gerekçe gösterilerek ertelendi.

Martin Scorsese

Godfellas (Sıkı Dostlar), Gangs of New York (New York Çeteleri), The Departed (Köstebek) gibi Oscar ödüllü filmlerin yönetmeni Scorsese‘un ‘tutku projesi’ olarak adlandırdığı ve 28 yılda hayata geçirebildiği filmi ‘Silence’, Türkiye’de dağıtım engeline takıldı.

Türkiye’de bu hafta vizyona giren 3 film arasındaki tek yerli yapım olan Recep İvedik 5 Mars Grup’a bağlı Cinemaximum salonlarının tümünde gösterilirken, ‘Silence’ filminin 17 Şubat’taki Türkiye vizyon tarihinin boş salon kalmamasıyla nedeniyle ertelendiği duyuruldu.

Geçen sene, bağımsız sinemacıların dağıtımda yaşadıkları sinema salonu sorunlarına ilişkin olarak ‘Kapalı Gişe- Türkiye Sinemasında Dağıtım Krizi’ adlı bir belgesel çekilmişti. Mars Grup’un sektördeki tekelciliği tepki konularından biri olmuştu.

Japon yazar Shūsaku Endō‘nun 1966’da yazdığı aynı isimli romandan Martin Scorsese tarafından sinemaya uyarlanan ‘Silence’, 17. yüzyılda iki Cizvit rahibinin kendi akıl hocalarını bulmak ve Hristiyanlığı yaymak için gittiği Japonya’da maruz kaldıkları şiddet ve zulmü konu ediniyor.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://youtu.be/Wlxykq1jmQM” title=”Silence Fragman”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://youtu.be/3TpBMUQfSOU” title=”Recep İvedik 5 Fragman”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı