SANATTAN

SAHA Studio Açık Çağrı

Haziran – Aralık 2024 Dönemi SAHA Studio Haziran – Aralık 2024 dönemi için başvuruları bekliyor.

SAHA Derneği tarafından yürütülen SAHA Studio, görsel sanatlar alanında çalışan sanatçı ve küratörlere yönelik çok yönlü bir araştırma ve üretim misafir programı. SAHA Studio, 6 aylık program süresince katılımcılarına kişisel bir çalışma alanı, şerefiye ve üretim bütçesinin yanı sıra küratöryel geri bildirim, üretim desteği, öğrenme ve ağ kurma fırsatları sunuyor.

Program boyunca sanatçılar, yurtdışından SAHA Küratöryel Program‘a davet edilen küratörlerle bir arada çalışarak pratiklerini ilerletme ve yeni profesyonel ilişkiler kurma imkânı buluyor. Dönem ortası buluşmalarında kendi süreçlerini izleyicilerle paylaşan sanatçılar, ziyaretçilerden işlerini geliştirmeye katkı sağlayacak geri bildirimler alıyor. Her dönem sonunda düzenlenen SAHA Studio Açık‘ta yeni üretimlerini sergileyerek programı tamamlayan sanatçılar, böylece hem genel izleyici hem de sanat profesyonelleri ve sanat kurumlarına yönelik düzenlenen etkinliklerde projelerini paylaşma fırsatı yakalıyor.

SAHA Studio, Haziran-Aralık 2024 tarihleri arasındaki 8. dönemi için, programın Unkapanı, İMÇ’de yeniden yapılanma sürecini yansıtan açık çağrı yöntemini benimseyerek, SAHA’nın Türkiye’deki güncel sanat ortamına katkıda bulunma misyonu doğrultusunda daha geniş bir sanatçı grubuna ulaşmayı hedefliyor. Programın 8. dönemi için, geçmiş dönem katılımcılarından Larissa Araz, Kerem Ozan Bayraktar, Ege Kanar, İz Öztat, Burcu Yağcıoğlu, Burak Delier ve Gizem Karakaş işbirliğinde yürütülen ön eleme sürecinin ardından, sanatçı Taner Ceylan, bağımsız küratör Eda Berkmen ve SAHA Interim Direktörü Serra Yentürk’ten oluşan Seçici Kurul, inceleyeceği geçerli başvurular arasından final aday listesine kalan sanatçılarla mülakat yaparak beş sanatçıyı belirleyecek.

Görsel sanatlar alanından davet edilen sanatçılar için belirli bir mecra ya da yaş kriteri bulunmazken, sanatçıların SAHA Studio olanaklarından yararlanma potansiyellerine, bireysel ve karşılıklı deneyimleriyle SAHA Studio’da yaratacakları etkileşime ve İstanbul dışından sanatçılara fırsat verilmesine dikkat ediliyor.

SAHA Studio tarafından sağlanan olanaklar:

– SAHA Studio’daki ortak kullanımlı mekânda bireysel çalışma alanı
– Şehir dışından davet edilen katılımcılar için konaklama ve ulaşım
– Sanatçı şerefiyesi ile araştırma, eser üretimi, sergi ve etkinlik giderleri için (165.000 TL’ye kadar) bütçe
– Üretim ve kuruluma yardımcı temel ekipman ve ekip desteği
– Küratöryel, editoryel, profesyonel ve hukuki danışmanlık – SAHA’nın düzenlediği programlarına katılım

Başvuruda sunulacak belgeler:

– Başvuru formu

– Proje Teklifi (maks. 500 kelime)

– Taslak bütçe

– Özgeçmiş / CV (maks. 2 sayfa)

– Portfolyo – Basın ya da katalog taramaları (varsa)

Lütfen tüm belgeleri yukarıdaki sırayla 3 MB’ı geçmeyen tek bir PDF’de birleştirerek “SAHA Studio 8 – Başvuru” konu başlığıyla sahastudio@saha.org.tr adresine gönderin.

SON BAŞVURU TARİHİ :         21 Nisan 2024, 18.00 (GMT+3) 

1-21 Nisan 2024 :                     Başvuru dönemi

22 Mayıs – 19 Haziran 2024 :   Değerlendirme dönemi

20 Mayıs – 3 Haziran 2024 :     Kısa listeye kalan sanatçılarla mülakat

3 – 6 Haziran 2024 :                  E-posta ile duyuru

10 June 2024 :                         Genel duyuru

Bedeninize Kulak Verin Size Bir Mesajı Olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu