SANATTAN

Sanat Alanı olarak Almanya

Dünya üzerinde gelişen küresel ağlar ve işbirlikleri sonucu, ülkeler kendi kültürlerinin nasıl görünür kılınabileceğine dair sorgulamalar içindeler. Birçok Alman sanatçının 1950’li yıllarda Paris’e veya 1960’lı yıllardan itibaren New York’a göç etmesine karşılık, diğer ülkelerin sanatçıları yaşam ve çalışma habitatlarını Almanya’dan yana kullanmışlar. Bu sanatçılar günümüzde yaşadıkları toplumun, yerel sahnenin doğal bir parçası olarak algılanan görsel dürtülerini işlerinde yansıtmışlar. Alman sanatçıların yanı sıra; özellikle Almanya’ya göç eden bu sanatçıların, yaratıcı hayata şekil ve yön vermiş olmaları serginin hikayesini oluşturuyor.

Yıllar içinde Almanya’nın kültür ve sanat ikliminde beslenen sanatçıları ve eserlerini bir araya getiren The Art Space Germany sergisi, Avrupa uluslararası kültür politikası çerçevesinde düzenlenen ilk ulus ötesi sergi olması açısından önem taşıyor. Küratörlüğünü Ursula Zeller’in yaptığı sergi, IFA ve Goethe Enstitü- İstanbul işbirliğinde Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde 10 Ocak – 9 Şubat 2019 tarihleri arasında görülebilir. Ayrıca sergi için, IFA tarafından geniş kapsamlı The Art Space Germany kitabı da hazırlanmış.

Görsel sanatların yaratım sınırlarının ötesine taşındığı sergide; Armando, Candice Breitz, Tony Cragg, Marianne Eigenheer, Ayse Erkmen, Christine Hill, Magdalena Jetelová, Per Kirkeby, Joseph Kosuth, Marie-Jo Lafontaine, Nam June Paik, Giuseppe Spagnulo ve Herman de Vries gibi uluslararası boyutta eserler üreten ve takip edilen isimler var.

Dünyada alanında önemli sanatçı Tony Cragg’in heykellerinin çizim aşamaları ve süreci, Ayşe Erkmen’in yıpranmış soluk yerleştirmesi, Nam June Paik’in 1997’de ürettiği internetin gelecekte insanlar hakkında bilgi sızdırabilecek ve izleyebilecek bir kaynak olduğuna dair göndermelerle dolu olan eser sergide öne çıkan işler arasında yer alıyor. Geçen otuz yılın örnek eserlerini kapsayan sergi, Almanya’da yaşayan ve uluslararası platformda tanınmış sanatçıların temalar, medya ve günümüz sanat söylemlerinin ifade biçimleri üzerindeki anlam ve etkilerini yansıtıyor.

 

 

Mine BORA DİRİ – Kültür Yönetimi Danışmanı/ Gazeteci Yazar 

 

 

 

 

 

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı