SANATTAN

Siz bu sergi haberini okurken bir kadın daha öldürüldü!

Istanbul Concept Gallery, sanatçı Aslı Aydemir’in “Social Media Effect” adlı projesiyle, son yılların kadın temalı en güçlü sergilerinden birine ev sahipliği yapıyor. Hazırlıkları iki yıl süren sergi, sosyal medyanın en absürt ve somut etkilerinin vurgulandığı eserler üzerinden, yaşadığımız topraklardaki kadın sorunlarına dikkat çekiyor. Sergi, hepimizin kanını donduran ve giderek sıradan hale gelen kadına şiddet olaylarını unutturmamayı, alışılmasına izin vermemeyi amaçlıyor.

Sanatçı Aslı Aydemir‘in ikinci solo sergisi “Social Media Effect” Sergisi, “dantelli tost sunumu” gibi sosyal medya çılgınlıklarından, üçüncü sayfa haberlerine uzanan çeşitliliği ile ziyaretçileri sarsacak birçok konuyu mercek altına alıyor. Aydemir, bu sergisinde de ana malzeme olarak porselen kullanıyor; epoksi, linol baskı ve hazır malzemelerle, materyal yelpazesini genişleterek anlatımını çeşitlendiriyor.

Sanatçı Aydemir, malzeme seçimiyle ilgili şöyle söylüyor: “Porselen, kırılgan olduğu kadar sert ve dayanıklı, aynı zamanda geçirdiği tüm süreçlerden sonra bile her daim kimliğini taşımaya devam eden ve aldığı her darbeden daha keskin ve tehlikeli hale dönüşen bir malzemedir. Kadınların var olma mücadelesine bakınca, onları tanımlayacak daha iyi bir malzeme olduğunu düşünmüyorum.”

Ayrıca öldürülen kadınlara ilişkin haberleri de takip ettiklerini belirten Aydemir, “Gazeteler, makaleler, birçok kadın programı arşivledik. Bu süreç içerisinde ‘anitsayac.com’ üzerinden 2018 içerisinde ocak ayından kasım ayına kadar olan bütün katledilmiş kişilerin isimleriyle birlikte bir anıt mezar hazırladım. ‘Snow White’ işi bunu temsil etmekte.” diye konuştu.

Sergi salonunda öldürülen kadın sayısı da ‘anitsayac.com’ üzerinden görüntülenmeye devam edecek.

11 yıldır projeleriyle kültür, sanat ve tasarım dünyasını bir araya getiren Istanbul Concept’in kendi özgün ve bağımsız mekânı, Istanbul Concept Gallery’de yer alan sergi 6 Aralık – 6 Ocak 2019 tarihleri arasında izlenebilir.

Istanbul Concept Gallery
Tomtom Mah. Nur-u Ziya Sok. No:27/2
Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

ASLI AYDEMİR Kimdir?

1973’te İstanbul’da doğan Aslı Aydemir, Saint Michel Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Fransız Filolojisi eğitimi aldı.
Eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde devam eden sanatçı, bölümü birincilikle bitirdi. Akademik kariyere yönelerek Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans öğrencisi oldu.
2005-2017 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Seramik Atölyesi Öğretmenliği yapan Aydemir çalışmalarını İstanbul’da, seramik atölyesinde sürdürüyor.

Başa dön tuşu