Genel

Tarık Akan’ın vasiyeti ‘Doğu’da çocukları ısıtıyor.

1973 yılında Ses Dergisi’ne röportaj veren ünlü sanatçı Tarık Akan, “En büyük idealim çocuk doktoru olmaktı. Bir gün zengin olursam Doğu’da okuyan çocuklara kolilerle yardım yapacağım” ifadelerini kullanmıştı.

Erzurum Post – Murat Hattatoğlu’nun haberine göre;

Tarık Akan’ın yakınları ve arkadaşları, şimdi usta sanatçının bu vasiyetini yerine getirerek, anlamlı bir çalışmanın altına imza atıyorlar. Her yıl bir çok köy okulundaki öğrencilere yardımda bulunan Akan’ın yakınları ve sevenleri, bu yıl Kars, Iğdır, Ordu, Hakkari ve Bitlis’teki köy okullarına yüzlerce bot gönderdi.

Tarık Akan, 1971’de sinema kariyerine başladıktan sonra her yıl, okullar başlamadan önce Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki çocuklara kolilerle yardım gönderdi. Vefatına kadar, bazen kendisi gitti, bazen aracılarla gönderdi. Kaban, bot, atkı, çorap ve kitaplar. Bu onun vasiyetlerinden biriydi.

Şimdi o vasiyetini her yıl Taş Kolej Okul Müdürü Ali Akdoğan, öğretmenleri ve öğrencileri yerine getiriyor ve köy çocuklarına koli koli hediyeler ulaştırıyorlar.

Tarık Akan’ın vasiyeti doğrultusunda Taş Kolej’in bu sosyal sorumluluk projesi olan kolilere öğrenciler hediyeleri ile birlikte mektuplarda koyarak Batı’dan, Doğu’ya sevgi köprüsü oluşturuyor.

Haber: Nasuh Bektaş 

Başa dön tuşu