HEYKELSANATTAN

“Taşın Perileri” Şerefiye Sarnıcı’nda!

Heykeltraş Dinçer Güngörür’ün “Taşın Perileri” başlıklı sergisi, Şerefiye Sarnıcı’nda açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), iştiraki Kültür A.Ş.’nin projelendirdiği, Dinçer Güngörür‘ün tutkulu bir aşkı anlatan “Taşın Perileri” adlı heykel sergisi, Şerefiye Sarnıcı‘nda sanatseverlerle buluştu. Mehmet Lütfi Şen‘in küratörlüğünü üstlendiği heykel sergisine Kültür A.Ş. Genel Müdürü Kemal Kaptaner, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Sanatçı Dinçer Güngörür sergiyi, “Bizler yaşadığımız bu toprakların söylenceleriyle, masallarıyla büyüdük. Bu metinlerde kara sevdaya düşmüş, sevdası için Mecnun olmuş, Aslı olmuş, Ferhat gibi dağları delmiş yiğitler vardı. Her zorluğa rağmen sevdasının peşinden giden bu kahramanlar, kavuşamasalar da dilden dile aktarılan hikâyeleriyle insanlığın yüce duygularının temsilcileri olmuşlardır. Biz içtenliğimizi, umudumuzu, cesaretimizi bu kahramanlardan aldık ya da bu özelliklerimizi onlarda bulduğumuz için onları efsaneleştirdik. Heykel yapmaya başladığım ilk günden beri hep taş yonttum, bu sergi vasıtasıyla bu toprakların kahramanlarını taşa yontmak; çoğuldan bire, birden çoğula ulaşmak istedim.
Taş dediğimiz malzeme, neredeyse beş milyon yaşında bir malzeme olduğu için doğanın ve tarihin hafızası gibidir. Kendinizi, düşüncenizi, var etmek istediğiniz ruhu ya da taşın içinde aradığınız bir duyguyu oymaya karar verdiğinizde heyecan verici bir serüven başlar. Taş, zalim bir sevgili gibi kayıtsızdır. Onunla savaşırcasına sallarsınız çekicinizi, bekler sessizce vazgeçmenizi. Tam da umutsuzluğa düşmeye yaklaşmışken ışığın, gölgenin, formun en güzel kıvrımını çıkarıverir karşınıza.
1600 yıllık geçmişiyle, yeraltında uzanan tekinsiz ama şiirsi uzamıyla Şerefiye Sarnıcı, bu serginin önemli bir parçası. Bu toprakların kültürünü, bu toprakların taşlarıyla, bu topraklarda dikilen sarnıcın gövdesinde sergileyebilmenin onuru içindeyim. Yolculuğuma eşlik ettiğiniz için hepinize teşekkür ederim.” şeklinde anlattı.

Sergi, 2 Eylül 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Dinçer Güngörür Kimdir?

1977’de Adana’da doğdu. Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünden 2001 yılında mezun oldu. Ulusal ve uluslararası sergi ve fuarlarda işleri yer alan sanatçının pek çok özel koleksiyonda eserleri bulunmaktadır. İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Başa dön tuşu