KİTAP

‘The Beatles’ artık Türkçe!

Müzikli kitaplar yayımlamak amacıyla yola çıkan Kara Plak Yayınları, ilk kitabı The Beatles’ı okurlara sundu. Hunter Davies’in grup üyelerinin hayatına girerek “içerden” yazdığı The Beatles grup üyelerince “onaylanmış” tek biyografi!

The Beatles, grup olarak sadece on yıl boyunca, 1960-1970 arasında aktif olmasına rağmen popüler müziğin seyrini değiştirdi. Daha önce kimsenin söylemediği şarkıları söylediler, kimsenin giymediklerini giydiler, kimsenin gitmediği yerlere gittiler. Kayıt teknolojisine getirdikleri yenilikler bugün bile hayranlık uyandırıyor. Haklarında anlatılan efsanelere her gün yenisi ekleniyor.

Hunter Davies’in, Beatles’ın zirvede olduğu dönemde, 1967-1968 yıllarında, onlarla birlikte on sekiz ay geçirerek yazdığı The Beatles, grubun tek onaylı biyografisi olma özelliğini taşıyor. Kitap “muhteşem dörtlü” John, Paul, George ve Ringo’nun yanısıra, aileleri, okul arkadaşları, sevgilileri, menajerleri, birlikte çaldıkları diğer müzisyenler ve daha pek çok kişinin tanıklıklarını da içeriyor.beatles

Yazar kitabı için şunları söylüyor:

“Bu kitap, grup üyelerinin ve o zamanlar çevrelerinde bulunanların anlattıklarıyla Beatles’ı en tepedeyken resmetmeyi, oraya nasıl çıktıklarını göstermeyi amaçlamıştı, amaçlıyor. Birlikte yarattıkları şey eşsizdi. Esrarengiz bir simyayla, farklı yetenekleri ve kişilikleri öyle birbirine karıştı, üst üste bindi, kendilerini aştı ki, sonuçta ortaya çıkan bütün, parçaların toplamından daha iyi, daha güçlü ve daha orijinal oldu. Bugün onları hâlâ o kısa zamanda Beatles olarak ürettikleriyle hatırlıyorum; bundan dolayı mutlu ve müteşekkirim. Beatles çoktan öldü gitti. Ömürleri uzun olsun.”

İlk yayımlanışından sonra, 1985’te ve 2009’da eklenen uzun bölümlerde grubun dağılma sürecini, dağıldıktan sonra yaşananları, grup üyelerinin solo kariyerlerini de anlatan kitap, Doruk Yurdesin çevirisiyle Kara Plak Yayınları‘ndan çıktı.

Bu kitaba buradan ulaşabilirsiniz:
http://kitapdevrimi.com/urun/the-beatles-hunter-davies/

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı