SANATTAN

‘Tiyatro 3.2.1’ 24 Aralık’ta ‘Kapılar’ı Açıyor!

Neda Nezhdana’nın yazıp, Senem Cevher’in yönettiği ve Seray Gözler, Asiye Dinçsoy’un rol aldığı “Kapılar” oyunu ile Tiyatro 3.2.1 seyirciye merhaba diyecek.

Tiyatro 3.2.1’in yeni oyunu, Ukraynalı oyun yazarı Neda Nezhdana’nın yazdığı, Senem Cevher’in dilimize çevirdiği ve yönettiği “Kapılar”, İstanbul Devlet Tiyatrolarında 30 yılı aşkın tecrübesiyle ödüllü oyuncu Seray Gözler ve son dönemde Toz Bezi filmiyle adından söz ettiren, birçok ödül alan Asiye Dinçsoy’un oyunculuklarıyla Moda Sahnesi‘nde seyircisiyle ilk kez buluşuyor.

kapilar_afis2000’lerin ilk yıllarında Ukrayna’da bir morgta yaşamla ölüm arasındaki iki kadının; Natalia ve Victoria’nın kendilerini bir anda içinde buldukları sıra dışı bir olayı konu alan “Kapılar”, seyirciyi daha ilk andan etkisi altına alıyor ve onu kimi zaman insanı şaşırtan kimi zaman düşündüren bir atmosferde, iki kadının gerçekliklerinin şahidi haline getiriyor.

Günümüzün sorgulanan değer yargılarına, tarihsel, kültürel ve eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan oyun insanın varoluşunu, komünist rejim sonrası Ukrayna’sında kimi zaman Sartre’cı bir olgusal gerçeklik algısına kimi zaman ise Kierkegaard’cı absürde dokunarak sorguluyor ve seyirci bir anda kendini, geçmişle gelecek, ölümle yaşam, gerçekle düş arasında, dünyanın kalanından izole olmuş soğuk bir morgta, soluksuz bir tempoda seyrettiği zamansal ve mekansal bir senkron kaymasında buluyor.

Müzikleri Cenap Oğuz tarafından bestelenen oyunun yönetmen yardımcılığını Gül Altınok, süpervizörlüğünü ise M. Nurullah Tuncer üstleniyor.

Türkiye’de ilk kez Tiyatro 3.2.1 tarafından sahnelenecek ve 24 Aralık’ta Moda Sahnesi’nde prömiyerini yapacak “Kapılar” oyununun biletleri Moda sahnesi gişesinden ya da modasahnesi.com‘dan temin edilebilir. Oyun ayrıca 6-13-20-27 Ocak 2017 tarihlerinde de Beyoğlu Sahne Aznavur’da seyredilebilir.

Oyun Hakkında:
Ukrayna’da 2000’lerin ilk yılları.
Soğuk bir oda, iki kadın ve sayısız gerçeklik…
Yaşamla ölüm arasında, geçmişle geleceğin birbirine karıştığı bu olasılıksız yer iki kadını da hayrete düşürecek doğaüstü bir dirilişle duvarlarını örer. Zamana ve mekana bağlı her şey, doğru ve yanlış, iyi ve kötü, haklı ve haksız kavramları bir anda bu çetin denklemin dışında kalır.
Belirsiz bir üstün gücün iki parmağı arasına sıkışmış, birbirine hiç benzemeyen bu iki kadın kapıları açmak, uzanıp dokunmaya çalışmak zorundadırlar
Tiyatro 3.2.1’in Türkiye’de ilk kez oynanacak yeni oyunu “Kapılar”, insanın varoluşunu, komünist rejim sonrası Ukrayna’sında kimi zaman olgusal bir gerçeklik algısına kimi zaman da absürde dokunarak sorguluyor.

Oyun Künyesi
Yazan: Neda Nezhdana
Çeviren ve Yöneten: Senem Cevher
Oynayanlar: Seray Gözler, Asiye Dinçsoy
Müzik: Cenap Oğuz
Yönetmen Yardımcısı: Gül Altınok
Süpervizör: M. Nurullah Tuncer
Daha detaylı bilgi için: Tiyatro 3.2.1, [email protected]

tema-gonullusu

Kitap devrimi hayatt

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı