Genel

Türk Sinemasının Efsane İsmi Türker İnanoğlu Hayatını Kaybetti

Haber: Elif Doruk

Türk sinemasının önemli isimlerinden yönetmen, senarist ve yapımcı Türker İnanoğlu 88 yaşında hayatını kaybetti.

Türker İnanoğlu‘nun vefatıyla Türk sinema ve televizyon dünyası büyük bir kayıp yaşadı. İnanoğlu’nun ölümü, Türk sinemasının ve televizyonculuğunun önde gelen isimlerinden birisinin aramızdan ayrılmasıyla derin bir üzüntü yarattı.

Türk sinemasının efsane ismi Türker İnanoğlu, 1936 yılında İstanbul’da doğdu ve Türk kültürüne sinema ve televizyon alanında önemli katkılarda bulundu. 1957 yılında Tatbikî Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda öğrenciyken sinema dünyasına adım atan İnanoğlu, Lütfi Ömer Akad ve Nişan Hançer gibi ünlü yönetmenlere asistanlık yapmış ve 1959 yılında yönetmenlik kariyerine “Senden Ayrı Yaşayamam” filmiyle başladı.

1960 yılında kendi film yapım şirketi Erler Film‘i kurarak Türk sinemasına yeni bir soluk getiren İnanoğlu, aynı zamanda Türkiye’nin video ile tanışmasını sağlayarak Ulusal Video Film Anonim Şirketi’ni kurmuş ve Türk sinema endüstrisine önemli bir katkıda bulundu. Ayrıca, televizyonculuk alanında da etkili bir isim olan İnanoğlu, Ulusal Radyo Televizyon Anonim Şirketi’ni kurarak birçok başarılı televizyon yapımına imza atmıştır. 1994 yılında ATV’nin kurucusu olarak Türkiye’nin televizyonculuk alanında öncü adımlar atmasını sağlayan İnanoğlu, aynı zamanda birçok sinema salonunun da sahibi olmuş ve Türk sanat dünyasına önemli katkılar yaptı.

Dr. Ümit Aktaş’tan Kanser Düşmanı 5 Besin Önerisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu