Genel

Türkan Saylan Doğum Günü Anması

Haber-Fotoğraf-Video: Nasuh Bektaş

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile yüzbinlerce çocuğa eğitim yolunda destek olan, Anadolu’nun en ücra köşelerinde cüzzam hastalarına şifa olan Türkan Saylan, doğum gününde anıldı. 

Adının verildiği Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türkan Saylan’ın doğum günü anması kapsamında, ÇYDD tarafından Türkan Saylan fotoğraf sergisi açıldı. Doğum günü anma kapsamında Kumpanya Yapımın sahnelediği “Ben Türkan Saylan” oyunu sahnelendi.

Oyun öncesi, Kumpanya Yapım adına Sanatçı Levent Üzümcü, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, ÇYDD Genel Başkanı Prof.Dr. Ayşe Yüksel birer konuşma yaptılar.

Konuşmalarda Türkan Saylan’ın mücadelesi, ÇYDD ile çocuklara verdiği destek ve cüzzamlı hastalara şifa oluşu ve böylece Anadolu’da başladığı bu yolculuğun bugün yüzbinlere ulaşan meşalelere dönüşü anlatıldı. Türkan Saylan’ın sevenleri ile beraber yaşamaya devam ettiği vurgulandı.

Konuşmalardan sonra Türkan Saylan’ın hayatının ele alındığı ve Cengiz Toraman’ın yazıp yönettiği “BEN TÜRKAN SAYLAN” oyunu sahnelendi. Oyunda Türkan Saylan’ı usta oyuncu Şenay Gürler canlandırıyor. Oyunda dış ses olarak, Uğur Dündar, Berna Laçin, Levent Üzümcü, Mert Fırat, Ayşe Yüksel, Yetkin Dikinciler, Revna Sarıkoç katkı sunuyor.

Türkan Saylan’ın anmasına ÇYDD ailesi, Türkan Saylan’ı sevenler ve sanatçılar katıldı. Oyun, izleyenlerde derin etki bıraktı. Türkan Saylan efsanesi bir daha yaşamış olmak izleyenleri ve özellikle yol arkadaşlarını çok etkiledi. Prof. Dr Ayşe Yüksel, sahnede gözyaşlarına hakim olamadı. Yıllarca yol arkadaşlığı yaptığı Türkan Saylan’ın hayatını izlemek kendisini çok duygulandırdı.

Oyun sonrası anma programı, katkı sunanlara plaket takdimi ile son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu