KİTAP

Türkiye Kaliteli Okuryazarlıkta Kaçıncı?

Türkiye’nin okuryazarlık araştırmasındaki sırası belli oldu!

ABD’nin New Britain kentindeki Central Connecticut State Üniversitesi, 60 ülkedeki okurların eğilimlerini ve bu ülkelerdeki okuryazarlık oranını araştırdı. Araştırma sonucunda Kuzey Avrupa’nın kaliteli okuryazarlık konusunda lider olduğu ortaya çıktı. Buna göre, listenin başında Finlandiya, Norveç, İzlanda, Danimarka ve İsveç bulunuyor. Türkiye listenin 50. sırasında.

Araştırmanın başında bulunan Central Connecticut State Üniversitesi Başkanı John W. Miller, “İncelediğimiz faktörler ulusların kültürel canlılığına ilişkin karmaşık ve uluslar arasındaki ince farkları ortaya seren bir tablo çıkardı. Bu sıralama okur yazar davranışlarının bireylerin ve ulusların bilgi temelli ekonomik başarısını ne kadar büyük bir oranda etkilediğini gösteriyor. Bilgi temelli ekonominin dünyanın geleceğini belirleyeceğine şüphe yok,” ifadelerini kullandı.

Araştırmaya konu ülkeler şu beş kategoride değerlendirildi: ‘Kütüphaneler, gazeteler, eğitim sistemi girdileri, eğitim sistemi çıktıları, bilgisayara erişim.’ Ayrıca ülkelerin nüfusu ve gayri safi milli hasıla da dikkate alındı.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı