FOTOĞRAFKİTAPKÖŞE YAZILARINihal Güres

Yılmaz Kaini’nin ‘Büyükada’ Kitabı tanıtıldı. – Nihal Güres yazdı…

1987 yılında vefat eden fotoğraf sanatçısı Yılmaz Kaini için hazırlanan BÜYÜKADA -YILMAZ KAİNİ kitabı tanıtım toplantısı Büyükada Anadolu Kulübü‘nde yapıldı. Adalar Kültür Derneği Başkanı Özer Kangür ile Yılmaz Kaini‘nin öğrencisi, karanlık oda asistanı, arşivinin koruyucusu Rıza Aydan Turak, kitapta sanatçının yaşamını, sanatını, fotoğraflarındaki bugün artık var olmayan insanları ve mekanları derlediler. Özer Kangür önsözü ile başlayan kitapta, Nadir Ede, Merih Akoğul, Alberto Modiano, Çetin Özer, Rıza Aydan Turak, Prof.H.Ozan Bilgiseren‘in yazıları yer alıyor. Kitapta ayrıca Yılmaz Kaini’nin çektiği Büyükada fotoğrafları, açıklamaları ile yer alıyor.

Çeşitli zamanlarda Yılmaz Kaini’nin öğrencisi ve yardımcısı olan fotoğraf sanatçıları, Yılmaz Kaini ile olan anılarını anlattılar. Kendisinin son derece samimi ve sıcak bir kişiliği olmasına rağmen, derslerde ve sanatında son derece titiz olduğunu belirttiler.

Prof. H. Ozan Bilgiseren, kitap tanıtımı için yapılan sergiye özel fotoğraflar hazırlamış. Bu fotoğraf sergisinde, Yılmaz Kaini’nin çektiği mekanlarda elde tutulan fotoğraflar yeniden fotoğraflanmış. Ayrıca mekanın havadan dronelar ile çekilen bugünkü görünümleri de kitapta, orijinal fotoğrafın altında sergileniyor.

Yılmaz Kaini’nin vefatından yıllar sonra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü ile Adalar Kültür Derneği birlikte 24 Ağustos 2013 Cumartesi günü Büyükada Splendid Palas Oteli‘nde bir hafta süren ‘Yılmaz Kaini’ye Saygı’ başlıklı bir sergi düzenlediler. Bu sergi Yılmaz Kaini’nin Büyükada fotoğraflarından oluşuyordu. Fotoğraf dünyasının ve Adalıların yoğun ilgi gösterdiği sergi 8 Kasım 2013’te Fotoğrafevi Taksim Salonunda izleyici ile buluştu. Ayrıca geçtiğimiz aylarda Rıza Aydan Burak arşivinden kapsamlı bir sergi İfsak Fotoğraf Galerisinde açıldı.


Rıza Aydan Turak, 22 Ağustos Çarşamba günü 21.30’da Adalar Kültür Derneği’nde hem öğrencisi hem de yardımcısı olduğu Yılmaz Kaini’yi anlatan bir söyleşi yapacak.

1932 yılında İstanbul’da doğan Yılmaz Kaini, ilk ve orta öğrenimini Zografyan Rum Lisesi‘nde tamamladı. İlk ödülünü de lise öğrencisi iken kazandı. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünü bitirdi. Fen Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1971-1976 yılları arasında İFSAK Yönetim Kurulunda görev aldı. Yılmaz Kaini, Ansel Adams’in geliştirdiği “Zone System” siyah beyaz fotoğraf tekniğinin Türkiye’deki ilk uygulayıcılarındandır.

Katıldığı sergiler ve aldığı ödüller:

1952 Zoğrafyan Rum Lisesi’ nde ilk fotoğraf ödülü
1953 Ferikoy Spor Klübü Fotoğraf Yarışması
1971 Agfa Uluslarası Fotoğraf Yarışmasında mansiyon
1972 Southampton Sergisi
1973 Paris Kodak Yarışması 6. Grup Ödülü
1974 ‘Türkiye 1974 ‘ Sergisi , Beyoğlu Şehir Galerisi
İstanbul Fotoğraf Amatörleri (IFA) Derneği sergisi
1975 ‘EGE’ Kişisel sergisi, ARKADAŞ Galerisi Beyoğlu
Turizm Bakanlığı 3. Lük Ödülü
Karma Sergi , Çorlu Ziraat Bankası Galerisi
1976 Kuşaklar 1 sergisi

Yılmaz Kaini fotoğrafları, geçmiş zamanları belgeleyen bir arşiv niteliğinde.
Kitapta, Büyükada’nnn eski, nostaljik görüntüleri ile bugünkü farklı görünümü algılamak, kaybettiğimiz değerleri yeniden hatırlatıyor. Elinde fotoğraf makinesi ile neredeyse bir tarihçi kimliği ile dolaşan, dolaştığı yerleri titizlikle fotoğraflayan Yılmaz Kaini’nin kitabı saklanmaya ve okunmaya değer bir hazine. Akıp geçmekte olan zamanı ve kültür  tarihimizin en nadide parçalarını birleştiren bu kitabı hazırlayan Adalar Kültür Derneği Başkanı Özer Kangür ve tüm emeği geçen sanatçılara teşekkürler.

Nihal Güres

Başa dön tuşu