Genel

Üç Fidan; ‘Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan’ anıldı.

68’in 50. yılında ve 6 Mayıs’ın 46. Yılında, “Üç Fidan” Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Sunumunu Levent Üzümcü‘nün yaptığı anma gecesinde, Rutkay Aziz, Nebil Ögentürk, Sadık Gürbüz, Ali Işık, Bedri Baykam, Bora Gezmiş, Hacı Tonak, Hamdi Gezmiş katkı sundular. Anma Gecesi Levent Üzümcü’nün açılış konuşması ve saygı duruşu ile başladı. Levent Üzümcü’nün okuduğu şiirler ile devam etti.

Nebil Özgentürk‘ün hazırladığı “Üç Fidan’a Ağıt Babalar ve Oğullar” ve “Babalar ve Oğullar Bir Memleket Hikâyesi” belgeselleri gösterildi. Belgesel gösteriminden sonra yaşadıklarını ve düşüncelerini anlatmak üzere Nebil Özgentürk sahne aldı. Nebil Özgentürk sahneye bir “sardunya” çiçeği bıraktı ve o ‘sardunya’nın hikâyesini anlattı. Hikaye şöyle:
‘Nebil Özgentürk, 10 yaşında Can Yücel ile tanışır. Can Baba 12 Mart döneminde Adana Cezaevi’ndeyken, Güler Abla ve çocukları (Güzel, Su ve Hasan) Özgentürk’lerin evinde kalıp öyle giderler cezaevine… Bir gün Can Yücel bir sardunya çiçeği ister. Baba Süleyman Özgentürk de cezaevine çiçeği götürür. Bir gün sonra ise olanlar olur. Sardunya, cezaevinin huzurunu bozmuştur. Koğuş basılır, çiçek gardiyanlarca alınıp götürülür. Edebiyatımız “Sardunyaya Ağıt” şiirini böyle kazanır.’

Nebil Özgentürk, “Babalar ve Oğullar Bir Memleket Hikâyesi” belgesinde adı geçen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararlarına muhalefet şerhi koyan emekli Askeri Yargıtay Başsavcısı ve Emekli Anayasa Mahkemesi Üyesi Nahit Saçlıoğlu‘nun oğlu Mehmet Zaman Saçlıoğlu’nun da salonda olduğunu söyledi. Mehmet Zaman Saçlıoğlu salon tarafından alkışlandı.

“Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi” ile Uğur Mumcu Seslenişi, Rutkay Aziz tarafından okundu. Deniz Gezmiş Bağımsızlık ve Özgürlük Vakfı adına Başkan Yardımcısı Hasan Murat Topçuoğlu da bir konuşma yaptı. Topçuoğlu, vakıf olarak, Deniz Gezmiş’in kardeşine vasiyet ettiği ‘bilim ile uğraşsın’ öğüdünü hayata geçirme kararı aldıklarını ve yüksek lisans ve doktora öğrencilere vakfın imkânları doğrultusunda burs vereceklerini açıkladı.

Halk Müziği sanatçısı Sadık Gürbüz tarafından söylenen türkülerden sonra panele geçildi.
Ali Işık, Bedri Baykam, Bora Gezmiş, Hacı Tonak ve Hamdi Gezmiş’in katıldığı panelde, döneme ait yaşanmışlıkları ve hatıralarını anlattılar. Aynı zaman da vakıf hakkında ve vakfın geleceği ile ilgili destek çağrısında bulundular.

Panel sonrası anma gecesi tamamlandı.
Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş 
Başa dön tuşu