KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılında Kültür Sanat Çalıştayı’ – Yeşer Yelmez yazdı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, “Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılında Kültür Sanat Çalıştayı”, 3 Şubat 2023 tarihinde Dedeman Hotel’de gerçekleşti.

TOMEB İstanbul İl Sekreteri ve Sanat Yönetmeni olarak katıldığım sanat alanındaki tüm dinamiklerin bir araya geldiği çalıştayda yaşanılan sıkıntılar üzerinde duruldu ve beyin fırtınası yapılarak bu alandaki görüş ve öneriler kayıt altına alındı.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Mahir Polat, yaptığı açılış konuşmasında,  “Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken, İBB’nin kültür ve sanat alanında insanların, kurumların  bu alanda özgür düşünce ile söz söylemesi gereken bir misyon edinmeleri gerektiğinin” vurgusunu yaptı.

Çalıştayda kültür ve sanat alanında Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze ilk yüzyılda neler yapıldı? Bundan sonra uluslararası standartta ve kamusal alanda neler yapabileceğimizin üzerinde duruldu. Bu alandaki değişimin ivme kazanabilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarının desteğinin önemine değinildi.

İBB adına yetkililer, kültür sanat alanında ikinci yüzyıl çalışmaları kapsamında yeni bir adım olarak, fon ve açık çağrı sistemine geçerek yeni ve özgürlükçü çalışma alanları yaratma arzusunda olduklarını belirttiler.

Çalıştay kapsamında on dört gruba ayrılan davetlilere iki soru yöneltildi:

  • “Sizce Kültür sanat alanında Cumhuriyet mirasları / kazanımları ikinci yüzyıla nasıl taşınmalı?
  • İBB olarak Cumhuriyet’in 100. Yıl kapsamında kültür -sanat alanında yapacağımız etkinliklere dair önerileriniz nelerdir?

Bizler bu sorulara cevaplar arayarak çözüm önerilerimizi sunduk. Eleştiri ve isteklerimizi de dahil ederek masamızdaki raportör nezdinde çalıştay kapsamında üretilen tüm içerikler kayıt altına alındı.

Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken bir toplumun farklı bakış açıları ile gelişip, değişebilmesi için kültür ve sanatın önemine vurgu yapan bu özel ve kıymetli organizasyonda emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyorum.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Stresle Mücadele Etmek için 10 Altın Öneri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu