RESİMSANATTAN

Van Gogh’un ‘Ay Çiçekleri’ Tablosuna Domates Çorbası Döktüler

İngiltere başkenti Lonra’da iklim aktivistleri, ünlü ressam Van Gogh’un Ulusal Galeri’de sergilenen Ayçiçekleri tablosuna domates çorbası fırlattı.
İngiltere hükümetinin tüm yeni petrol ve gaz projelerini durdurması için yapılan eylemin ardından aktivistler tutuklandı.

İngiltere hükümetinin fosil yakıt üretimini durdurmayı taahhüt etmesini sağlamak amacıyla kurulan iklim aktivisti Just Stop Oil (Petrolü durdurun) grubu, tarihi sanat eserlerini hedef aldığı eylemlerine devam ediyor. İklim aktivisti olduğu bilinen gençler seslerini duyurmak için Londra’daki Ulusal Galeri’de bulunan Van Gogh tablosunu seçti.

Ünlü tabloya domates çorbası döken protestocular daha sonra kendilerini duvara yapıştırarak olay yerinden ayrılmayı reddetti. Just Stop Oil grubundan yapılan açıklamada, eylemin İngiltere hükümetinin tüm yeni petrol ve gaz projelerini durdurmasını talep etmek için gerçekleştirildiği duyuruldu.

‘Sanat Yaşamdan Daha Mı Önemli?’

Protestoculardan biri olan 21 yaşındaki Phoeve Plummer, tabloya domates çorbası fırlattıktan sonra bağırarak şunları söyledi: “Hangisi daha önemli, sanat mı hayat mı? Yemekten daha mı önemli? Adaletten daha mı önemli? Bu tablonun güvenliğinden mi endişe ediyorsunuz? Peki gezegenimizin ve insanların güvenliği ne olacak? Yaşam krizinin maliyeti aynı zamanda petrol krizinin maliyetinin de bir parçası”

Cam koruma sayesinde eser korundu

Protestonun ardından açıklama yapan Ulusal Galeri yetkilileri, tablonun zarar görmediğini sadece çerçevesinin ufak bir hasar gördüğünü söyledi.

Londra’nın merkezinde bulunan galeri açıklamasında  “Bugün saat 11 civarlarında iki kişi Ulusal Galeri’de 43 numaralı odaya girdi ve domates çorbasına benzeyen bir sıvıyı Van Gogh’un 1888 yapımı Ayçiçekleri resminin üzerine döktü. İkili daha sonra kendilerini resmin bitişiğindeki duvara yapıştırdı.” ifadelerini kullanıldı.

Açıklama “Oda hemen boşaltıldı ve olay yerine polis çağırıldı. Polis memurları şu anda olay yerinde. Resmin çerçevesinde ufak bir hasar olsa da resim zarar görmedi. İki kişi konuyla ilgili gözaltına alındı.” diye devam etti.

İngiliz Daily Mail’in haberine göre, sanat tarihçisi Ruth Millington saldırı ile ilgili olarak, “Kendim için paha biçilmez diyebileceğim ve dünyanın en sevilen tablolarından birine saldırmanın protestoculara kamuoyu desteği sağlamayacağını düşünüyorum. Bugün olanlar, neyse ki tablonun neden camla korunduğunun mükemmel bir örneğini sunuyor” ifadelerini kullandı.

Van Gogh tarafından 1888 yılında resmedilen tablonun değeri yaklaşık olarak 76 milyon pound.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu