KİTAP

Yaşamın Anlam ve Amacı Nedir?

‘Yaşamın Anlam ve Amacı’, Alfred Adler’in İnsanı Tanıma Sanatı ve Yaşama Sanatı’ndan sonra “Bireysel Psikoloji Kuramı” üzerine üçüncü önemli yapıtı.

Bireysel psikolojinin kurucusu Adler‘in ‘Yaşamın Anlam ve Amacı’ kitabı, bireysel ve toplumsal sorunları irdeleyerek günlük yaşamda karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri sunuyor. Kitap, çocuklukta yaşanan olayların yetişkinlikteki rolü, kompleksler, korkular, aile ve okulun çocuk üzerindeki etkisi, çocuğa ilk cinsel bilginin veriliş biçimi ve yetişkinliğe etkisi, kadın-erkek ilişkileri, evlilik gibi pek çok konuyu ele alıyor.

İnsanı bekleyen 3 ana ödevi; ‘Toplumsallık, iş-güç ve sevgi-evlilik’ olarak belirten Adler, yaşamın toplum için kendini geliştirmek, çalışmak ve bir amaç uğruna yaşamakla anlam kazanacağını vurguluyor.

Adler, ne kadar insan varsa, yaşamın anlamına ilişkin o kadar çok görüş olduğunun da altını çiziyor ama  ‘Dolayısıyla, bu anlamın her zaman az çok kusurlu ve eksik nitelik taşıyacağını, hatta hiçbir zaman kesin bir doğruluk içermeyeceğini varsaymak akla yakın bir davranıştır. Anlamlı ilişkilerden oluşan dünyamız, hata ve yanılgılarla dolup taşan bir dünyadır.’ diyerek gerçek anlamın toplumsallıkla olan bağlantısının önemine değiniyor.

‘Yaşamın Anlam ve Amacı’, kendisiyle, sevdikleriyle, toplumla daha iyi ilişkiler kurmak ve insanlığın geleceğine kalıcı izler bırakmak isteyenler için önemli bir yol gösterici kitap.

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/aile-kadin-ve-cocuk/yasamin-anlam-ve-amaci-alfred-adler/
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı