KİTAP

‘Yeşil Karıncalar’ İle Çocuklar Büyüklere Öğretiyor

BUGÜNE KADAR ÇOCUKLARA BÜYÜKLER ÖĞRETTİ HEP…
ŞİMDİ SIRA ÇOCUKLARDA! ONLARIN ANLATACAKLARINI DİNLEMEYE HAZIR MISINIZ?

Bugüne kadar çocuklara anne babalar, öğretmenleri, büyükler öğretti her şeyi… Ancak bu döngüyü ‘Yeşil Karıncalar’ değiştiriyor. Artık çocuklar da büyüklere öğretiyor. Hem de çevremiz, dünyamız, geleceğimiz için çok önemli bir konuyu çocuklar anlatıyor.

Dönüşüm Derneği’nin kurucusu ve Sanat Öğretmeni Niyazi Selçuk’un kaleme aldığı ‘Yeşil Karıncalar’ serisi, daha yaşanabilir bir dünya için bugüne kadar büyüklerin anlattığı her şeyi çocukların gözünden anlatıyor. Hatıra Akyüz’ün resimlediği serinin ilk kitabında evsel atıkların yeraltı serüvenlerini, doğaya ve diğer canlılara verdikleri zararı bu kez çocuklar anlatıyor büyüklere…

Geri dönüşüm bilinci ve farkındalığı oluşturmayı amaçlayan ‘Yeşil Karıncalar’ serisiyle hem büyüklere hem de küçüklere doğal yaşama zarar vermeden yaşanabileceği hatırlatılıyor.

DENİZ YERİN ALTINA GİRİYOR.

Geri dönüşümün ne olduğunu, evsel ambalaj atıkları yerinde ayrıştırmayı çocuklara anlatmak üzere yazılmış hikaye kitabı olan Yeşil Karıncalar’ın baş kahramanları; Deniz ve Yeşil Karıncalar.

Bir gece su içmek için mutfağa giden Deniz, herkes uyurken, çöplerden atıkları ayrıştıran Yeşil Karıncalar ile karşılaşır. Yeşil Karıncalar, Deniz’i yerin altındaki yuvalarına davet eder. Yeraltında insanların yarattığı atıkların diğer canlıların hayatını ne kadar zorlaştığını görür ve herkese atıkların ayrıştırılmasını öğretmek üzere kolları sıvar.

Yerinde ayrıştırma kültürünü çocuklara kazandırmak üzere hazırlanan ‘Yeşil Karıncalar’ kitabı eğitimde süregelen yöntem olan ‘çocuğa öğretilir’ yerine öğretme işini çocuklara veren yeni bir model öneriyor. Çocuklar üzerinden ebeveynlerine ulaşmayı hedefleyen ‘Yeşil Karıncalar’ dizisi klasikleşmiş eğitim algısına farklı ve yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlıyor.

KİTABIN KENDİSİ DE GERİ DÖNÜŞÜM SAĞLAYACAK

Özel okullarda ücretli olarak satılacak ‘Yeşil Karıncalar’ kitabından elde edilecek gelir, devlet okullarında çocuklara ücretsiz dağıtılmak üzere 5 bin kitap basılması için kaynak olacak. Böylece kitap serisinin temelini oluşturan ‘geri dönüşüm’ daha ilk adımda  gerçekleşmesi sağlanacak. Kitaptaki hikâyeden yola çıkılarak Dönüşüm Derneği tarafından atölyeler düzenlenerek çocuklara geri dönüşüm bilinci kazandırılacak.

Proje kapsamında destek verecek kurumlarla yapılacak işbirlikleri çerçevesinde özel geri dönüşüm faaliyetleri geliştirilecek.

Yeşil Yarıncalar kitabının satışı, sadece www.kitaptansanattan.com üzerinden yapılacak.

‘Yeşil Karıncalar’ İle Çocuklar Büyüklere Öğretiyor

‘Yeşil Karıncalar’ İle Çocuklar Büyüklere Öğretiyor

Alternatif Tıbbın Mucizesi ‘Homeopati’ – Gökhan Şentürk yazdı…

Başa dön tuşu