RESİMSANATTAN

Zahit Büyükişliyen’den “Vivaldi Dört Mevsim” sergisi

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar ve Resim Bölümü öğretim üyelerinden sanatçı Prof. Zahit Büyükişliyen’in “Vivaldi Dört Mevsim” adını verdiği sergisi Mine Sanat Galerisi organizasyonuyla Antonina Sanat Galerisi’nde açıldı.

Sergide, sanatçının Vivaldi‘nin 1725 yılında bestelediği, her biri bir mevsimi temsil eden ve dört konçertodan oluşan “Dört Mevsim” adlı eserinden yola çıkarak oluşturduğu çalışmaları yer alıyor.

Sergide açılış konuşmasını yapan Antonina Turizm ve Antonina Sanat Galerisi kurucusu Atilla Tuna, Türk soyut resminin önde gelen isimlerinden olarak nitelediği Zahit Büyükişliyen’in eserleri ile ilgili şunları söyledi: ‘Bir demet çiçeğin kutlamaya mı yoksa bir taziyeye mi dönüşeceğini; güzel bir havanın baharı mı yoksa fırtınayı mı haber vereceğini fark etmek ancak eserlerin içindeki ayrıntılara dikkat ederek ilerlemek mümkün hale geliyor. Düşünce dünyanızı resmin içine odakladığınızda karşınızda iki seçenek duruyor; ya düşünce dünyanızla ufuklara doğru yelken açacak ve resimde sorulan yanıtları bulacaksınız ya da daha derinlere inecek ve yanıtları verilmiş imgelerle yaşamın anlamına ilişkin sorular soracaksınız. Birbirini tamamlayan ancak bir ölçüde uzaklaştıran bu anlam farklılıklarını tek bir çalışmada anlamlandıran eserlerin içinde dolaşmak büyük bir keyif veriyor. Bu çalışmalar oksimoron hisler dünyasının aslında yaşam döngüsü içindeki başat yerini de gösteriyor izleyiciye. Yaşama tutunmak veya elden bırakmak, sevinç veya keder, melankoli veya coşku, gitmek veya kalmak, olmak ya da olmamak gibi… Tüm bu kavramlar ise Zahit Büyükişliyen’in ‘Vivaldi Dört Mevsim’ sergisindeki eserlerin ana aksını oluşturuyor.’

Sizi Vivaldi esintileriyle ‘Dört Mevsim’de dolaştıracak bu sergiyi, 15 Mart 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilirsiniz.

Antonina Sanat Galerisi
Ergenekon Mah. Halaskargazi Cad. No: 9/1, Kenter Tiyatrosu Üstü,
Harbiye, Şişli / İSTANBUL

Giriş ücretsizdir.

Bu müzikle resimleri izlemeniz için:

Başa dön tuşu