SANATTAN

Zamanı genişleten fotoğraflar

 

Fotoğrafçı Richard Silver, günün farklı saatlerinde fotoğrafladığı dünyadaki simge binaları “zaman dilimleri” adını verdiği bir üslupla sergiliyor. Silver’in bir fotoğrafında şeritler halinde günün her saatindeki ışık geçişleri görülebiliyor.

 

New Yorklu fotoğraf sanatçısı Richard Silver dünyayı dolaşıyor. Ziyaret ettiği ülke ve şehirlerdeki en ünlü mekanları “Time Sliced” (Dilimlenmiş Zaman) adını verdiği seri için fotoğraflıyor. Ünlü sanatçı gün içerisinde sabahtan akşam saatlerine kadar yakaladığı görüntüleri basit bir kompozisyon ile birleştirip “zamanı genişleten” bir senaryo haline getirmiş.

 

Richard Silver serisini oluşturmak için ilk fotoğraf çekimini kendi şehri New York’ta yapmış ve bu yolculuk Milan’dan Pekin’e kadar genişlemiş. Her fotoğraf içerisinde yaklaşık 36 tane fotoğraf dilimi bulunduruyor. Bu dilimler gün içerisinde 30’ar dakikalık aralar ile çekilmiş. Fotoğrafçı son aşamada çekilen bu fotoğrafları Photoshop ve Lightroom programları ile dilimler halinde soldan sağa doğru (gündüz çekimden gece çekime) birbirlerine ekleyerek tek fotoğraf haline getiriyor.

 

Silver yaptığı bu çalışmayı tek fotoğrafta gündüzden geceye nesnelerdeki değişimi vurgulamak amacı ile yaptığını söylüyor.

 

Silver yaptığı bu çalışmayı tek fotoğrafta gündüzden geceye nesnelerdeki değişimi vurgulamak amacı ile yaptığını açıklıyor. Önceki yıllarda fotoğraf sanatçıları Stephen Wilkes ‘’Day to Night’’ ve Stanley Kubrick’ın ‘’Times is a Dimension’’ adlı kompozisyonlarında benzer çalışmalar yapmıştı.

Tuğçe Sarıçiçek – (www.zirvehaberajansi.com)

GatewayHindistan

Gateway Hindistan

Kolezyum-İtalya

Kolezyum İtalya

Marina-Bay-Sands-Singapur

Marina Bay Sands Singapur

Pekin-Ulusal-Stadyumu-Çin

Pekin Ulusal Stadyumu

Sulamani-Tapınağı-Myanmar

Sulamani Tapınağı Myanmar

Şangay-Çin

Şangay Çin

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı