MÜZİKSANATTANYENİ ÇIKAN ALBÜMLER

Zeynep Oktar’ın Yeni Albümü: ‘Symbiosis’

Zeynep Oktar’ın yeni albümü Symbiosis, birlikte var olan ve ortak yaşam süren iki farklı organizma metaforundan yola çıkarak drone müziğini caz orkestrası müzik yazımı ile bir araya getiriyor.

 İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü müzik paylaşım mecrası BİLGİ Music Label (BML) etiketiyle yayımlanan Symbiosis, 4 Mart tarihi itibarıyla dijital platformlardaki yerini aldı. Dört parçalık bir jazz rock albümü olan Symbiosis’in besteleri ve prodüksiyonu Zeynep Oktar’a ait.

Albüm, doğada iki farklı biyolojik organizma arasında birden fazla şekilde gerçekleşen etkileşimi ifade eden simbiyozdan ilham alınarak hazırlandı. Birlikte var olan ve ortak yaşam süren iki farklı organizma metaforunu müzikal bir fikir olarak kullanan Oktar, bu fikirden yola çıkarak albümdeki tüm besteleri düalist bir yapıyla oluşturdu.

Albüm, müzikseverlere birbirinden farklı gözüken ancak bir arada bulunabilen ve birbirini tamamlayan drone müziği ile caz orkestrası müzik yazımını bir arada deneyimleme imkânı sunuyor.

BİLGİ Müzik stüdyolarında kaydedilen albümde synthesizer, piyano, synth bas ve elektroniklerde Zeynep Oktar var. Sanatçıya flüt, soprano saksafon, alto saksafon ve tenor saksafonlarda Ezgi Daloğlu, elektrik gitarda İpek Ektaş, davulda Berke Köymen ve Fırtına Kıral, viyolonselde Anıl Eraslan, elektrik basta Alper Yılmaz ve Ahmetcan Gökçeer eşlik ediyor. Albümün miks ve masteringi Zeynep Oktar’a; kapak fotoğrafı ise Gregory Charette’e ait.

Biophobia parçası öne çıkıyor

Albümde, “Symbiosis”, “Isolation Protocols”, “Biophobia I” ile “Biosphere” parçaları yer alıyor. Albümün öne çıkan parçalarından Biophobia, homojen bir şekilde yapılanmış fikirleri çeşitlendirmek için kullanılan tematik blokları ifade ediyor. Parça, albümde çizilen tutum yelpazesinin en üst noktasında yer alıyor ve bize somut bir ritmik akış sunuyor.

Biophobia parçasında tenor ve alto saksofonda Ezgi Daloğlu, elektrik gitarda İpek Ertaş, davulda Fırtına Kıral ile synthesizer ve elektroniklerde Zeynep Oktar bulunuyor.

Zeynep Oktar Kimdir?

Zeynep Oktar, İstanbul doğumlu besteci, aranjör ve icracıdır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Müzik Bölümü’nde, Tolga Tüzün ile kompozisyon üzerine çalışarak mezun olmuştur. Elektroakustik müzik besteciliği ve aranjörlüğün yanı sıra, pop/rock türünde birçok oluşumda “synthesizer” çalmaktadır.

Zeynep Oktar’ın daha önce üyesi olduğu Flux Duo (Ethem Saran ve Zeynep Oktar) grubu BİLGİ Music Label’dan Flux Duo (2019) ve Burning Shoplifter (2020) albümlerini çıkarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu