MÜZİKSANATTAN

25 Bin Müzisyene Üçer Bin Lira Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, salgın döneminde mağdur olan ve gelir kaybına uğrayan müzik sektörü çalışanlarına destek olmak amacıyla bir destek programı başlatmıştı.
Bakanlığa bağlı Yunus Emre Enstitüsü, müzik sektöründe faaliyet gösteren 6 büyük sivil toplum kuruluşu ve 3 müzik meslek birliğinin iş birliğiyle yürüttüğü destek programının son aşamasına gelindi.

16 Aralık 2020 tarihinde başlayan ve 25 Aralık 2020 tarihinde sona eren başvuru süresince toplam 29 bin 679 başvuru yapıdı. İlgili sivil toplum kuruluşlarının ve meslek birliklerinin yoğun çalışması neticesinde, bütün başvurular titizlikle incelendi ve toplam 24 bin 522 başvuru sahibine destek verilmesi kararlaştırıldı. Başvurusu onaylanan bu 24 bin 522 kişi toplamda 3 bin lira tutarında destek alacak.

Söz konusu programda başvuruların hızlı bir biçimde alınması, tasnif edilmesi ve değerlendirilmesi süreçlerinde Yunus Emre Enstitüsü, projede bakanlıkla iş birliği yapan sivil toplum kuruluşları Popüler Müzik Sanatı Vakfı, Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası, Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu, Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, Uluslararası Sahne Sanatçıları Federasyonu, Türk Musikisi Federasyonu ve pek çok müzik meslek birlikleri yer aldı.

Bu destek programının yanı sıra yine Bakanlığın kaynaklarından karşılanmak üzere; Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Müzik Yorumcuları Meslek Birliği, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği kendi üyelerine çağrıda bulunarak ayrı ayrı destek programları geliştirdi.

Toplam 30 bin 744 müzisyen ve sektör emekçisine ulaşacak destek ödemeleri, Ocak ayı içerisinde tamamlanacak.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı