SANATTAN

Ali Cabbar’dan Türk Demokrasisine İkonografik Bir Bakış

Ali Cabbar’ın “Tipsiz” sergisi DEPO’da açıldı.

Ali Cabbar’ın DEPO’daki sergisi “Tipsiz”, Temmuz’daki başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye’nin demokratik yapısını politik pop bir anlayışla ele alıyor. Siyasi parti amblemlerini ve seçim afişlerini yeniden yaratan sanatçı, ülkenin 70 yıla yayılan demokrasi serüveniyle bugünü arasında paralellik kuruyor.

Tek partili dönemin sona erdiği 1946’dan bu yana 300’ü aşkın parti kuruldu ama baştan savma amblem ve afişleri demokratik bir platform oluşturabildi mi? Bu sorudan hareketle “Tipsiz”, faaliyetini sürdüren, kapanan ya da kapatılan partilere ait grafik öğelerle izleyiciyi ülkenin yakın geçmişinde keşfe çıkarıyor.  Sanatın değişkenlerini Türkiye’nin şu andaki sosyo-politik durumuna uygulayan Cabbar, Türkiye politikasının sloganlarını ve afişlerini tarihsel bir perspektifle yeniden konumlandırıyor.

Beral Madra, “Tipsiz” broşüründeki yazısında, “Sanatçı bizi, kuşaklar boyunca etkisini sürdüren yetmiş yıllık siyasi manipülasyonun görsel diline dönüp bakmaya zorluyor. Tarihe karışmış siyasi hırsların silik izlerini Türkiye demokrasisinin ikonografisi olarak gören Cabbar, izleyiciyi bu mirası tekrar değerlendirmeye çağırıyor.” diye belirtiyor.

Sergi, Cabbar’ın tuval üzerine akrilik çalıştığı 50 siyasi parti logosu ve kağıt üzerine pastelle gerçekleştirdiği seçim afişlerinin yer aldığı yerleştirmeden oluşuyor. 1950’ler ve 60’ların işçiye ve köylüye seslenen ya da toprak reformu vaat eden seçim afişleri, Türkiye’nin o zamandan bu yana büyük bir ekonomik değişimden geçtiğini gösteriyor. Ayrıca sergide sanatçının amblemlerden hareketle uyguladığı üç neon iş ve bir de ses enstalasyonu yer alıyor.

22 Ekim – 27 Kasım 2016 tarihlerinde açık kalacak sergi, Pazartesi hariç her gün 11.00 – 19:00 saatleri arasında DEPO‘da görülebilir.

DEPO / Tütün Deposu
Lüleci Hendek Caddesi No.12
Tophane 34425 İstanbul

ali-cabbar-3

ali-cabbar-2

ali-cabbar-4

ali-cabbar-5

ali-cabbar-6

ali-cabbar-7

Kitap devrimi hayatt

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı