MÜZİKSANATTAN

Ankara’da Tango Rüzgarı

Tango’nun dünyaca ünlü ismi Astor Piazzolla, doğumun 100. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor. Türkiye’de de Ankara’da düzenlenen bir konserle Piazzolla anıldı.  

Dünyaca ünlü Grammy ödüllü Tenor Bülent Bezdüz şarkıları seslendirirken, Bülent Bezdüz’e piyanoda Doğaç Bezdüz, kemanda Sesim Bezdüz, bandoneonda Davide Vendramin, kontrbasta Timur Bayramoğlu eşlik etti. Gecenin sunum ve anlatımını usta sanatçı Volkan Severcan yaptı.

Ünlü Tenor Bülent Bezdüz performansı ile büyük alkış aldı. Konser bitimi yoğun istek üzerine sanatçılar defalarca sahneye geri dönüp, izleyenlere unutulmaz bir akşam yaşattılar.

Astor Pantaleón Piazzolla kimdir?

Astor Pantaleón Piazzolla, 11 Mart 1921, Mar del Plata’da doğdu. Arjantinli bandoneoncu ve Tango Nuevo’nun kurucusu.

10 yaşındayken tango orkestralarının önemli çalgısı bandoneonu ustaca çalışıyla ün kazandı, 1934’te tango şarkıcılarının kralı sayılan Carlos Gardel ile çalmaya başladı. Piazzolla bestelediği oda müzikleri, senfoniler, bale müzikleri ve tangolarında kendine özgü stiline her zaman sadık kaldı.

1954’te eğitim için bursla Paris’e gitti, ünlü Fransız eğitmen Nadia Boulanger’den ders aldı ve Gerry Mulligan ile de orada tanıştı. Bir yıl sonra Arjantin’e döndü, tangoyu monotonluktan kurtarmak için bir sekizli kurdu ve kendi tango stilini kabul ettirmeyi başardı. O günlerin en ünlü iki tango topluluğu için 200’den fazla parça düzenledi ve Buenos Aires Üniversitesi’nde konser veren ilk tango müzisyeni oldu. Kısa zaman sonra tiyatro toplulukları, film ve plak şirketlerinden beste siparişleri almaya başladı. Paris Opera Orkestrası Yaylı Çalgılar Topluluğu ve La Scala Opera Orkestrası müzisyenleriyle birlikte konserler verdi, 100’den fazla kayıt yaptı. Dünyanın en ünlü senfoni orkestraları onun, bandoneon konçertolarını yorumladı. 4 Temmuz 1992’de Buenos Aires’te öldü.

Haber- Fotoğraf: Nasuh Bektaş  

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı