SANATTAN

Bach’ın eserlerini karısı yazmış

Bir müzik profesörünün yaptığı tespitler, Johann Sebastian Bach’ın ‘dahi’ olduğu iddiasını çürütebilir. “Bach’a atfedilen onlarca yapıtı karısının bestelediği kanısına vardım” diyen profesörün iddiası doğruysa, müzik tarihi sarsılacak.

Yeni hazırlanan bir belgeselde, ünü dünyaya yayılan Alman barok müziğinin öncüsü Johann Sebastian Bach’a ait bazı çello bestelerinin, aslında karısı Anna Magdalena Bach’a ait olduğu iddia ediliyor.

Washington Post’ta Fred Barbash imzasıyla yayınlanan makaleye göre iddianın sahibi Avusturalya’daki Charles Darwin Üniversitesi profesörlerinden Martin Jarvis. ‘Written by Mrs Bach’ (Bayan Bach Tarafından Yazıldı) isimli bir belgesel üzerinde çalışan Profesör Martin Jarvis, filminde Anna Magdalena’nın yaşamını anlatacak ve bu iddiasını destekleyecek pek çok kanıt sunuyor.

Bach’ın ses getiren eserlerini kendisinin değil de karısının yazdığını iddia eden Profesör, Bach’ın aralarında Goldberg Varyasyonları’nın da yer aldığı eserlerinin aslında ikinci karısı Anna Magdalena’ya ait olduğunu iddia ediyor. “Bach’ın yazdığı sanılan onlarca yapıtını, aslında karısı Anna Magdalena’nın bestelediği kanısına vardım” diyen profesörün iddiası oldukça ses getirdi.

2006 yılında bu iddiayı ortaya atan profesör, son 8 yılda Bach’ın el yazısı, imzası ve yapıtlarını inceledikten sonra bu sonuçlara ulaştı. Adli tıp uzmanlarından da yardım alan Jarvis, notalardaki el yazılarının ve mürekkep kullanımının Bach’a değil, eşine ait olduğunu belirledi. Adli tıp uzmanları Anna Magdalena’nın eserleri “yalnızca kopyalamakla kalmadığını, kopya eden kişilerin genellikle ‘daha yavaş ve ağır’ yazı yazdığını, bu notaların ise direkt olarak birinin yaratıcı zekasından döküldüğünü” tespit etti.

KADIN BESTECİLER ÜN KAZANABİLMEK İÇİN ERKEK İSMİ KULLANDI İDDİASI

Profesör Jarvis, dahi bestecilerin hep erkek olduğu yolundaki cinsiyetçi inanışı tersine çevirmeyi amaçlıyor. Tarih kitaplarında Bayan Bach’ın da girebileceğini söylüyor. Belgeleri inceleyen adli tıp uzmanı Heidi Harralson da, “Bilimsel olarak bu iddiayı makul kabul etmek için sebeplerimiz var” açıklamasıyla bestelerin Bach’ın eşi Anna’ya ait olabileceğine dikkat çekiyor.

Anna Magdelana, Bach’ın son yıllarında üzerinde çalıştığı besteleri yalnızca kağıda geçiriyordu. Ancak araştırmacılar Anna’nın bu notaları birinden duyar gibi değil; kendi aklından geçer gibi yazdığı kanısına vardı. Kendi el yazısıyla birçok düzeltme de yapmış olması, Anna’nın asıl besteci olduğunu kanıtlar nitelikte. Araştırmacılara göre bu teori, ‘kadın besteciler’le ilgili akıllarda oluşan birçok soruya da yanıt verir nitelikte. Heidi Harralson, “Belki de kadın besteciler ün kazanabilmek için erkek isimlerini kullanıyorlardı” diyor.

TARİHTE YALNIZCA “DUL BACH” OLARAK BİLİNEN ANNA MAGDALENA KİMDİR?

Johann Sebastian Bach 21 Mart 1685’te doğmuş ve 28 Temmuz 1750’de hayatını kaybetmişti. Çift, 1721 yılında evlendi. Profesör Jarvis’e göre, ikili 1713 yıllarının başında tanıştı. Ünlü bestecinin ikinci karısı olan Anna Magdalena, ondan 16 yaş küçüktü. 22 Eylül 1701’de doğan Ann Magdalena, 22 Şubat 1760 tarihindeki ölümüne dek yorucu ve stres dolu bir hayat yaşadı. Yetenekli bir şarkıcı ve müzisyen olan Anna Magdalena, dünyanın kendi etrafında dönmesi gerektiğine inanan, egoist ve inatçı bir müzik dehasıyla evlendi. Aile mesleği olan müziğin gelişebilmesi için durmadan ve sadakatle çalıştı. 1723-1737 arasında her yıl hamile kalan Anna Magdalena 13 çocuk doğurdu, 7’si küçük yaşlarda hayatını kaybetti.

Eşinin ölümünden sonra Anna Magdalena, günümüze dek “dul Bach” olarak anıldı. Ölümünün ardından fakirler mezarlığına gömüldü ve birkaç akademisyen dışında tamamen unutuldu. Ayrıca Anna’nın ölümünden sonra birçok el yazısı da yok edildi. Kocası Johann Sebastian ise ölümsüzlüğe kavuştu.

Jarvis’in hazırladığı belgesel ve diğer belgelerin ışığında hem Anna Magdalena, hem de müzik tarihinde görmezden gelinen diğer kadınlar da bir ses sahibi olabilir.

Radikal

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı