SANATTAN

Batı’nın Yağmacılığına Sanatçı Yanıtı: Joseph Beuys’un “Capri Battery” Eseri Tanzanya’da Müzede

Sanatçı Kolektifi Almanya'dan Çaldı, Tanzanya'ya Verdi

Sanatçı kolektifi Frankfurter Hauptschuler, Oberhausen’deki sergiden Joseph Beuys’un Capri Battery, 1985 adlı yapıtını çalarak eski Alman kolonisi Tanzanya‘da bir müzeye verdiler.

Sanatçı kolektifi Frankfurter Hauptschule, Joseph Beuys’un 1985 Capri Battery (1986) çalışmalarından birini Almanya’daki bir sergiden çaldıklarını iddia etti. Artdog‘un çevirdiği Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre grup, çaldıkları sanat eserini “eski Alman kolonisine sembolik iade eylemi” kapsamında Tanzanya’daki bir müzeye verdiler.

Sanatçı kolektifi Frankfurter Hauptschule, YouTube’da “Bad Beuys Go Africa” başlıklı bir video yayınlayarak, Beuys’un bu eserini çaldıklarını ilan ettiler. Video, grubun 18 Ekim’de yaptığını iddia ettiği soygunu belgeliyor gibi görünüyor. Yayınladıkları videoda, eseri çalan grup, uçağa biniyor Afrika’ya gidiyor ve Afrika’da geziyor. Video aynı zamanda eserleri Tanzanya’daki Iringa Boma müzesine götürdükleri görüntüleri de içeriyor. Frankfurter Hauptschule, Almanya’nın sömürge mirasıyla ilgili ve Afrika’dan kültürel hazinelerin kayıtsız şartsız iade edilmesini talep ediyor.

İYİLEŞİRKEN ÜRETTİ

Joseph Beuys’in her biri sarı ampul ve limondan oluşan Capri Bataryası eserinin parçaları, sanatçı tarafından İtalyan adasında bir hastalıktan iyileşirken üretildi. New York Modern Sanat Müzesi, İskoçya Ulusal Galerileri ve Edinburgh koleksiyonlarında bulunan yinelemeleriyle birlikte, eserde iki yüz kadar nesne var.

Eser, Münster’deki LWL Sanat ve Kültür Müzesi’nden Oberhausen’deki tiyatroya ödünç verildi ve buradan çalındı. Süddeutsche Zeitung gazetesi, kayıp Beuys çalışmasının günlerce fark edilmediğini belirtti. Alman polisi şu anda konuyu araştırıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı