KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

Bir Tuluhan Tekelioğlu Belgeseli: ‘Yüksek Topuklar’ – Yeşer Yelmez yazdı…

Sigorta Sektöründe Kadın Zirvesi Çalıştayı kapsamında İstanbul Hilton Bomonti Hotel’de 29 Eylül’de sigorta sektörünün önde gelen isimlerinin katılımı ile Cumhuriyetimizin 100. Yılına ithafen hazırlanan ‘’Yüksek Topuklar’’ belgeselinin galası yoğun bir ilgi ile gerçekleşti.

Kadın Sigortacılar Derneği’nin (KASİDER) öncülüğü ve yapımcılığında, usta isim Tuluhan Tekelioğlu ve ekibini hazırladığı belgeselde sigortacılığın dünü, bugünü ve yarınlarına ışık tutuldu. Sigorta sektörünün duayenleriyle gerçekleşen belgeselde, sektörün güçlü kadınlarının meslek hayatlarında yaşadıkları zorlukları, toplumun dayattığı ön yargıları nasıl yıktıkları, toplumsal cinsiyet rollerini nasıl eşitledikleri eğlenceli bir dille anlatılıyor.

Bir Tuluhan Tekelioğlu Belgeseli: 'Yüksek Topuklar'

Yüksek Topuklar belgeseli sayesinde, siyaset dahil olmak üzere tüm iş dünyasında kadın çalışan oranının günümüzde hala ne kadar az olduğunu fakat bu oranın sigorta sektöründe tersine işleyerek, kadın istihdamının arttığının önemine vurgu yapıldı.

Belgeselde Kasider Yönetim Kurulu üyelerinin yer yer öz eleştirilerine tanıklık ettik. Geçmişte sektörde yapılan hataların, mağduriyetlerin sigortacılık kanununun düzenlenmesinden sonra günümüzde yaşanmadığını ifade ettiler. Bilakis devletlerin, insanların daha güçlü bir ekonomide ilerlemeleri için sigorta sektörünün majör etkisine değinildi.

‘Yüksek Topuklar’ sayesinde sigorta sektörünün güvenli bir hayat, güvenli bir gelecek için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım.

Kadın Sigortacılar Derneği’nin hayata geçirdiği  kız çocuklarının eğitimi, deprem bölgesine ve kadınlara destek projeleri, sektörel bazda ücretsiz koçluk eğitimleri, yeni neslin gelişimi ve değişimi için üniversitelerle yapılan anlaşmalar vb. sosyal sorumluluk projelerine çalışma hayatında da sosyal sorumluluk organizasyonlarına destek ve öncülük eden bir kadın olarak Yüksek Topuklar Belgeseli ile tanıklık etmekten mutluluk duydum.

Bir Tuluhan Tekelioğlu Belgeseli: 'Yüksek Topuklar'

Yazımı noktalarken kadın sigortacılar tarihinde bir ilk ve arşiv niteliğindeki bu özel belgeseli hayata geçiren KASİDER Yönetim Kurulu’nu, Tuluhan Tekelioğlu ve ekibini bir kez daha kutluyorum.

KASİDER Başkanı Sema Tüfekçiler’in ‘’Bilinçaltındaki kodlamaları yıkacak ve cam tavanları kırmaya geldik’ ’sözleri ile hem sektöre hem de Z kuşağına olan mesajını iletiyorum.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Neye Hata, Kime Hata… – Elif Doruk yazdı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu