Genel

Bavulla Getirilen Çiniler Özbekistan’a İade Edilecek

British Museum İngiltere’ye bavul içerisinde kaçak getirilen antik çinileri iade edecek. Semerkant’tan getirilen antik eserler geri gönderilmeden önce Londra’da sergilenecek.

Kaçakçının çinileri ocak ayında Dubai’den taşıdığı ve replika olduklarını beyan eden sahte evrak düzenlediği ortaya çıktı. İsmi açıklanmayan kişi kendi ürettiği sahte bir fatura ile eserleri  Şarika’dan yaklaşık 70 dolara aldığını iddia etti. Çinilerin gerçek fiyatının yüzbinlerce TL değerinde olduğu ve Özbekistan için oldukça önemli bir kültürel miras olduğu bildirildi.

British Museum’un Orta Doğu bölümünün üst düzey küratörlerinden St John Simpson çinilerin büyüleyici güzellikte olduğunu belirtti. Artdog‘da yer alan habere göre Heathrow’a gelen çinilere İngiliz gümrüğü tarafından el konuldu ve eserlerin gerçek olup olmadığı ve nereye ait olduklarının belirlenmesi için British Museum ile iletişime geçildi. Mayıs ayından itibaren Orta Doğu, Orta Asya ve Rusya’dan birçok uzmanın görüşüne başvuran Simpson “Dünya genelindeki pandemiye rağmen bu kadar kısa sürede, çok geniş bir yelpazede her alandan uzmanla iletişim kurabilmek çok ferahlatıcı oldu” dedi.

ÇAĞATAY HAN’IN DÖNEMİNE DAYANIYOR

Çinilerin tarihi, 13. yüzyılın sonu ve 14. yüzyılın başı dönemine ait Cengiz Han’ın ikinci oğlu Çağatay Han’ın dönemine dayanıyor. Beyaz, turkuaz ve kobalt mavisi renklerindeki eserlerin her birinde Kuran’dan yazıtlar var, fakat yalnızca bir tanesi hiç bozulmamış ve bütün durumda. Özbek uzmanlar, çinilerin Semerkant’a yakın olan Shah-i Zinda nekropolüne ait olduğunu teyit ettiler. Özbekistan’a iade edilmeden önce çinilerin aralık ayından başlayarak iki veya üç ay süreyle British Museum’da sergilenmesi planlanıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı