SANATTAN

Bedeninizin sahibi hala siz misiniz?

Küratörlüğünü Sanatçı Balkan Naci İslimyeli’nin gerçekleştirdiği “Ödünç Beden” başlıklı sergi Antonina Sanat Galerisi’nde açıldı.

Kolektif bir proje ve atölye ölçeğinde Balkan Naci İslimyeli küratörlüğünde gerçekleştirilen ‘Ödünç Beden’ başlıklı sergi, küresel bir ticari meta haline getirilen ‘beden’i metinsel başlıklar ve pitoresk nitelikler taşıyan konular ile ele alarak bir laboratuvar sürecinde üretilen işlerden oluşuyor. Balkan Naci İslimyeli, Büşra Göleber, Cemile Günday, Damla Öztürk, Ece Yalçın, Fatma Altıntaş, Gökhan Balkan, Melih Koçali, Müjgan Sağlam, Nihal Sak, Şermin Seval‘in işlerinden oluşan sergi, görsel düşünsel üretim sürecini gözler önüne seriyor ve tüketim maddesi haline getirilen ‘beden’in ‘ödünç’ olduğunu hatırlatıyor.

Bedenin artık öz sahiplerinin olmadığı vurgusunu yapan bu proje serginin küratörü Balkan Naci İslimyeli, sergi ile ilgili şunları söyledi: ‘Küresel bir ticari beden inşasının içine sıkıştırılmış milyonlardan biriyiz. Ya kendi gücümüzü dayatmalara karşı durarak yeniden inşa edecek ya da merkezi bir gücün aldığı kararlar doğrultusunda adına uyum denilen bir suç ortaklığının güven ve huzuruyla yaşamayı sürdüreceğiz. Kapitalizmin dünyayı modern bir köle üssüne çevirdiği günümüzde bu süreci insani direncin umut ışığı olan sanatın genç sanatçılarla ve bilim insanları ile durduracağı beklentisindeyiz. Bu projede gençlerle çalışarak onlara güç ve umut vermek istedim.Eğlence sektörünün şık menüsüne sıkıştırılan sanatın bu sergide gerçek işlevi olan; bedenlerimize ve beyinlerimize ağır ağır yerleştirilen protezlerden kurtulmaya bir direnç örneği olmasını amaçlıyoruz.’

Kapitalizmin sanatın içini boşalttığını ve bedenlerin özünden koparıldığını hatırlatan bu sergiyi 26 Nisan 2019 tarihine kadar Antonina Sanat Galerisi‘nde ziyaret edebilirsiniz.

Antonina Sanat Galerisi
Ergenekon Mah. Halaskargazi Cad. No: 9/1, Kenter Tiyatrosu Üstü,
Harbiye, Şişli / İSTANBUL

Giriş ücretsizdir.

Başa dön tuşu