BİR BİLENE SORDUKSANATTAN

Bir Bilene Sorduk: Nilbar Güreş Yanıtladı

Kültür - sanat emekçilerine sorduk: Bu yaz ne okuyalım?

Sanatçı Nilbar Güreş yanıtladı:

‘Bilder in der Pandemie’, Thomas D. Trummer (Almanca)
‘Mesleğim Yazarlık’, Haruki Murakami, Doğan Kitap 
‘Strangeland’, Tracey Emin (İngilizce)

‘Bilder in der Pandemie’
İsviçre Avusturya Almanya sınırlarının kesişme noktasında yer alan mimarisi ile ünlü Kunsthaus Bregenz’in yayınlamış olduğu kitabın yazarı Thomas D. Trummer. 224 sayfalık kitap sanat tarihinden çeşitli dönemleridnen örnekleri gündeme getirerek pandemi tecrübesi gözüyle yeni bir okuma sağlıyor. Issız sokakları ya da pencereden bakan hastaları içeren resimleri artık farklı değerlendireceğimiz kesin. Kitap bana sevgili #silviaeiblmayr tarafından tavsiye edildi.

‘Mesleğim Yazarlık’ 
Haruki Murakami bana sevgili Prof Dr. Feryal İlkova tarafından tavsiye edildi. Sıkı bir Murakami okuyucusu olduğumu söyleyemem fakat bu kitabı sabırsızca okudum. Sanatçıların kendi hayatları ile bir çok paralellik kurabilecekleri bu son derece mütevazı ve keyifli bir dille yazılmış kitabı sadece Murakami hayranlarına değil sanatseverlere çok tavsiye ederim. Hem hareketli hem de kendine has huzur veren bir tür sessizliği olan bir eser.

‘Strangeland’  
Sanatçı Tracy Emin tarafından yazılmış bu kitap da bana yine sevgili #silviaeiblmayr tarafından tavsiye edildi.. Sanatçı ve yazar biyografilerini, otobiyografilerini doğal olarak hep çekici bulmuşumdur. Sanatçı Tracy Emin’in hayatı hakkında pek çok bilinmeyen detay içeren bu kitabın okuyucuyu sanatçının eserlerine yaklaştıracağından da eminim. Seyahat edemediğimiz son aylar üzerine deniz aşırı mekanları, coğrafik bağlantıları, hayatları hatırlatan ve anlatan bu eser çok yönlü bir biçimde heyecan verici.
Nilbar Güres
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı