KİTAP

Bir Büyük Şişmanlık Meselesi

Diyetisyen Ahmet Akbulut’un kanıta dayalı veriler ışığında obeziteyi anlama kılavuzu olan ‘Bir Büyük Şişmanlık Meselesi’, Pozitif Yayınları’ndan çıktı.

Ahmet Akbulut, kitabı ile ilgili şunları söylüyor:
”İtalyan yönetmen Pasolini, “Kültürel bir çöl yaratılmışsa orada her şey satılabilir. Çünkü çölde her şey mucize etkisi yapar.” der. Bu söz günümüz zayıflama dünyasına son derece uygundur. Moda diyetler, limonlu sular, zayıflatan çaylar, ilaçlar, besin takviyeleri, otlar, sözde yağ yakıcı uygulamalar, düşük kalorili diyetler, kibrit kutusu kadar peynirler, farklı diyetisyenler, spor salonları, onlarca farklı denemeler, denemeler… ve günün sonunda yine şişman olarak kalmalar. Belki de toplamda yüzlerce kilo kaybı. Fakat bir o kadar da geri kilo alma. Bugün zayıflama dünyası adeta diyet emekçisi insanlar yarattı. Ben kendilerini tıpkı tanrıların her defasında aşağıya yuvarlanacak olan kayayı tepeye çıkarmakla cezalandırdıkları Sisifos’a benzetiyorum.”

Bu kitapta yukarıda anlatılan sömürü tuzağına düşürülmeden, belli bir yiyecek grubu suçlanmadan ve hızlı kilo kaybı vadeden uyduruk tarif reçeteleri sunulmadan güncel ve bilimsel veriler ışığında beslenmenin temel kavramlarını öğrenip şişmanlığı anlayarak bunun çözüm yollarını bulacaksınız. Sonrasında ise şişmanlıkla ilişkili olan; insanlığın yeme tarihi, yağ ve şeker ikilisi, neoliberal gıda endüstrisi, genetik, psikoloji, uyku, egzersiz, popüler diyetler, sürdürülebilirlik, kamusal çözümler, çocukluk çağı obezitesi, ayrımcılık gibi konuları okuyacağınız bir yolculuk sizleri bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu