RESİMSANATTAN

Bu eserler ‘Ruh’un, ‘kas’ ile etkileşimini anlatıyor!

Eyüp Ataş’ın ruh ile kasın etkileşimine atıfta bulunduğu ”PSOAS- Ruhun Kası” isimli üçüncü kişisel sergisi Galeri Miz’de açıldı.

12 adet tuval resmi ve bir heykelden oluşan sergide sanatçı Eyüp Ataş, sanat tarihinin klasik eserlerinden, bazı konu ve içeriklerinden esinlenerek günümüz “sanal” ve “pop kültürü”nün iç içe geçmiş yansımalarından oluşan eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu.

Sanat Tarihi, kişisel tarih ve düşünce penceresinden bugünü ve geleceği yeniden kurgulayan Eyüp Ataş’ın eserlerinde kullandığı kolajlar, resimlerin alt yapısını oluşturuyor. Böylece resimler sanatçının hayal gücü ve yaratıcılığı ile birleşerek yeni sürreal kompozisyonlara dönüşüyor. Bugüne kadar ‘gerçekçi’ ve ‘mükemmeliyetçi’ bir tarz benimseyen Ataş’ın eserlerinde mükemmeliyetçi ve gerçekçi tarzla ile birlikte bilinçli hatalara izin verilmiş olan (gerçekçi ve klasik tarzın karşıtı olarak) bol ironili ve renkli müdahaleler dikkat çekiyor.

Psaos kasının bedenin en derindeki çekirdeği yani ruhun kası olarak kabul edildiğini, ayrıca bedeni dik ve hareket eder bir şekilde tutan kas olduğunu belirten sanatçı, ruhun bir kasla etkileşime sahip olması ve bir bedene bürünmesi fikri açısından bu serginin ilham kaynağı olduğunu söyledi. Ataş, klasik eserlere baktığında ‘duygu’ ve ‘ruh’u gördüğünü bu yüzden geçmiş ve geleceğin şimdi de buluşmasını tuvallerini aktarmaya çalıştığını vurguladı.

Sanat Yazarı Marcus Graf da, sergi için yazdığı katalog yazısında, Eyip Ataş’ın çağdaş sanat içinde görsel kültürümüze eleştirel olarak yaklaşan bu anlamda güçlü stratejiler bulmuş bir sanatçı olduğunu belirtiyor. Ataş’ın resimlerinin izleyicinin gerçeklikle ilgili kavrayışını ve etrafındaki tuhaf görsel temsilleri yeniden düşünmesi için bir şans olduğunun da altını çiziyor.

Klasik eserlerle popüler kültür arasında eleştirel köprüler kuran eserler oluşan ”PSOAS- Ruhun Kası” sergisini 12 Nisan 2019 tarihine kadar Galeri Miz’de ziyaret edebilirsiniz.

Galeri/Miz
Hüsrev Gerede Cad. Deniz Apt. 64
Teşvikiye – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı