SANATTAN

Bu sergi, bir fani olduğunu hatırlatacak: “Memento Mori”

Sanatçı Ahu Akkan’ın İstanbul’daki ilk kişisel sergisi “Memento Mori” Mine Sanat Galerisi’nin 35. yıl sergileri kapsamında Antonina Sanat Galerisi’nde açıldı.

Ahu Akkan, ilk kişisel sergisinde “Memento Mori” kavramını “carpe diem, günü yakala, anı yaşa” düşüncesiyle bağlantılı olarak ele alıyor. Ölümlülük bilinci ile varoluşun anlamını, yaşamı ve anı kavrama konusundaki etkileşime odaklanıyor. Akkan’ın İstanbul’daki ilk kişisel sergisi olan “Memento Mori”, sanatçının kumaşları dikerek oluşturduğu eserlerinin yanı sıra, seramik, porselen ve taş malzemeyi resimsel öğelerle bir araya getirdiği çalışmalarından bir seçkiyi sunuyor.

Serginin ana teması “Memento Mori” geniş kapsamlı bir kültürel olgudur. Latince uyarı deyişi memento mori, genellikle Türkçe olarak “fani olduğunu hatırla” veya daha doğrudan “öleceğini hatırla” şeklinde ifade edilir. Sanat alanında bu uyarı görüntülerin, metinlerin ve performansların dahil olduğu, izleyiciyi kişinin nihai ölümünün bilincine doğru yönlendiren, düşündüren eserler içinde veya eserler olarak verilir.

Kültür tarihinde memento mori, özellikle Orta Çağ halk kültüründe ve sanat tarihinde ise veba dönemine yakın Orta Çağ’daki öncülleriyle birlikte on altıncı ve on yedinci yüzyılların Hollanda vanitas resminde yaygın olarak görülür. Ancak memento mori gerek sanatsal gerek kültürel bağlamda bu noktaların ötesine uzanır. Günümüz sanatçıları tarafından da farklı yönleriyle çok çeşitli tarzlarda işlenmeye devam eden bir konudur.

Sergi, 28 Şubat 2020 tarihine kadar Antonina Sanat Galerisi‘nde ziyaret edilebilir.

Antonina Sanat Galerisi
Ergenekon Mah. Halaskargazi Cad. No: 9/1, Kenter Tiyatrosu Üstü,
Harbiye, Şişli / İSTANBUL

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu