SANATTAN

Çağdaş sanatın kalbi UBS desteğiyle Artweeks@Akaretler’de atacak!

Çağdaş sanatın kalbi UBS desteğiyle Artweeks@Akaretler’de atacak!

Dünyanın lider servet yöneticisi olan ve çağdaş sanata verdiği destek ile de bilinen UBS, İstanbul’da üçüncü kez düzenlenecek olan Artweeks@Akaretler’in ana sponsorluğunu üstlendi. 3 Eylül 2019’da kapılarını açacak Artweeks@Akaretler’de üç hafta boyunca galeriler, koleksiyonerler ve sanatçılar bir araya gelecek. Yerli ve yabancı çok sayıda sanatçının katılacağı etkinlikteki tüm sergi ve söyleşiler, sanatseverlerle ücretsiz olarak buluşacak.

Dünyanın lider servet yöneticisi olan UBS, sergiler, sanatçı söyleşileri ve atölye çalışmalarından oluşan bir program ile galeriler, koleksiyonerler ve sanatçıların buluştuğu dinamik bir sanat etkinliği olan Artweeks@Akaretler’in yeni sponsoru oldu.

Açılışı 3 Eylül 2019 Salı günü İstanbul’da yapılacak ve üçüncü kez düzenlenecek etkinlikte, UBS’nin desteğiyle Artweeks@Akaretler’e eklenen yeni sergi alanlarında tanınmış Türk ve yabancı sanatçılar tarafından gerçekleştirilecek pek çok sergiyi içeren genişletilmiş bir program sunulacak. Bu iş birliği, UBS’nin dünyada sanat ve kültürü destekleme konusundaki kararlılığını yansıtırken Türkiye’deki sponsorluk portföyünü de genişletecek.

Üç hafta boyunca Akaretler Sıraevler’de halka açık olacak ana sergi programının yanı sıra, Artweeks@Akaretler’de sanatçı ve koleksiyonerlerin katıldığı söyleşiler de yer alacak İstanbul’da çağdaş sanatın desteklenmesi ve sergilenmesi için bir platform oluşturmayı amaçlayan etkinlikle aynı hedefi paylaşan UBS, heyecan verici bu kültürel etkinliği destekleyerek Türkiye’de yeşeren sanat ortamının güçlenmesine katkı sağlayacak.

Christine Novakovic: ‘Türkiye’nin dinamik sanat ortamının bir parçası olduğumuz için heyecanlıyız’

Çağdaş sanat ve koleksiyonculuk tutkularını dünyanın dört bir yanında sanatseverler ile buluşturmayı hedeflediklerini söyleyen UBS Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan sorumlu Servet Yönetimi Başkanı Christine Novakovic, “İstanbul’daki Artweeks@Akaretler’i ilk defa ve özellikle de başlangıç aşamasında destekliyor olmaktan gurur duyuyoruz.Türkiye’nin dinamik sanat ortamının önemli bir büyüme potansiyeli var ve bu yeni platform aracılığıyla bu ortamın bir parçası olduğumuz için heyecanlıyız. Çağdaş sanat ve koleksiyonculuk tutkumuzu daima müşterilerimiz ve sanatseverler ile paylaşmanın yollarını arıyoruz; şahsen Türkiye’de bunu gerçekleştirme fırsatını elde ettiğimiz için çok mutluyum” dedi.

Tarihin moda ve sanatla buluşma noktası

Sultan Abdülaziz’in talimatıyla Sarkis Balyan tarafından 1875 yılında inşa edilen Akaretler Sıraevler, o dönemde Dolmabahçe Sarayı’nın önemli görevlileri tarafından kullanılıyordu. Restorasyonu Bilgili Holding tarafından gerçekleştirilen Sıraevler’de; ofisler, lüks konutlar, mağazalar, kafe & restoranlar ve W Istanbul Hotel yer alıyor. İstanbul’a yeniden kazandırılan, Avrupa’nın 2. büyük restorasyon projesi olan Akaretler Sıraevler, Londra’da Urban Land Institute’un (ULI) ödülünü kazanmıştır

UBS koleksiyonunda 30 bin eser bulunuyor

UBS, günümüz sanatının yaratıcı ve yenilikçi düşünceye ilham verdiği yönündeki inancıyla, uzun yıllardır çağdaş sanatı destekliyor. 60 yılı aşan bir süredir aktif olarak çağdaş sanat koleksiyonculuğu yapan UBS’nin koleksiyonu, bugün Türk sanatçı Haluk Akakçe’nin çeşitli eserleri de dâhil olmak üzere, 70’ten fazla ülkeden 30 binin üzerinde eserle en önemli kurumsal çağdaş sanat koleksiyonlarından biri konumunda yer alıyor. ‘Art Basel ve UBS Küresel Sanat Piyasası Raporu’ eş yayıncısı olan UBS; UBS Art Competence Center ve kısa süre önce kurulmuş olan UBS Art Collectors Circle aracılığıyla müşterilerine, çalışanlarına ve sanatseverlere çağdaş sanatı keşfetmeleri, yorumlamaları ve kendi koleksiyonlarını oluşturmaları için bilgi ve görüşlerini aktarıyor.

Eylül ayında İstanbul’un her köşesinde sanat var!

Contemporary Istanbul ve 16. İstanbul Bienali ile Artweeks@Akaretler’in aynı döneme rastlaması, şehrin sanatseverleri ve ziyaretçilerine çağdaş sanat alanında pek çok seçenek sunuyor. Avrupa ve Asya arasında yer alan eşsiz konumu ve tarihi ile İstanbul, son yıllarda yeni açılan sanat mekânları ve etkinliklerle çağdaş sanat ürünlerini besleyen muazzam çeşitliliğe sahip bir kültürel kimlik kazandı.

UBS ve Çağdaş Sanat Hakkında

Uzun yıllardır çağdaş sanatı ve sanatçıları destekleyen UBS dünyadaki en büyük ve en önemli kurumsal sanat koleksiyonlarından birisine sahiptir. UBS Art Basel ile küresel liderlik alanındaki iş birliği sayesinde ve ‘Art Basel ve UBS Küresel Sanat Piyasası Raporu’ eş yayıncısı olarak sanat piyasasında uluslararası görüş alışverişini geliştirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, UBS’nin İsviçre’deki Fondation Beyeler, Rusya’daki Garage Museum of Contemporary Art, Nouveau Musée National de Monaco, Danimarka’daki Louisiana Museum of Modern Art, Almanya’daki Deichtorhallen, Meksika’daki Museo del Palacio de Bellas Artes ile Avustralya’daki Art Gallery of New South Wales gibi dünyanın önde gelen güzel sanat kuruluşları ile iş birlikleri bulunmaktadır. UBS, Art Collectors Circle ve UBS Art Competence Center aracılığıyla sanat piyasası, koleksiyonerlik ve güzel sanatlara dair bu mirasın gelecek nesillere devredilmesi konularındaki görüşlerini müşterileriyle paylaşmaktadır. UBS Arts Forum, sanat dünyasından sıra dışı insanları buluşturarak, çağdaş sanatın en modern haline kanaat önderliği yapmaktadır.

Bilgili Grubu ve Artweeks@Akaretler Hakkında

Bilgili Grup, kapsamlı proje uygulama yetkinliği ve gayrimenkul piyasası bilgisi ile Türkiye’nin büyüyen emlak ve turizm sektörlerinde lider ve dönüştürücü bir rol üstlenmeye yönelik yaratıcı, yenilikçi bir vizyonu benimsemiştir. Bilgili Grup, İstanbul’un paha biçilmez Boğaz’ında 1,2 kilometrelik sahil şeridini dönüştürecek olan Galataport, tarihi Palazzo Corpi binasında yer alan Soho House İstanbul ile Peninsula Hotel İstanbul, W Hotel İstanbul ile Artweeks@Akaretler sayesinde İstanbul’da çağdaş sanatın merkezine dönüşen Akaretler Sıraevler gibi pek çok sayıda etkileyici emlak projesine yatırım yaparak geliştirmiştir.

Artweeks@Akaretler, Eylül 2018’de ilki gerçekleşen multidisipliner bir sanat organizasyonudur. Bilgili Grup tarafından kurulan ve desteklenen Artweeks@Akaretler sergiler, sanatçı söyleşileri ve atölye çalışmalarından oluşan bir program ile galeriler, koleksiyonerler ve sanatçıları bir araya getiren dinamik bir platformdur. Etkinlik, İstanbul’daki çağdaş sanatı vitrine çıkararak tanıtmak üzere bir platform oluşturmayı ve Türkiye’nin gelişen sanat ve kültür ortamını güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Başa dön tuşu